28
MAJ
2024

Realizacja programów profilaktycznych o czerniaku i HIV/AIDS

W tym roku szkolnym ponownie w naszej szkole były przeprowadzone zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu zapobiegania czerniakowi „Znamię! Znam je?”. Jest to program, który powstał w wyniku współpracy koła studenckiego „Onkoma” działającego przy Klinice Gastroenterologii w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Głównym celem uczestniczenia w programie było przekazanie młodzieży wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki oraz uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw. Z zajęć skorzystali w tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych technikum i pierwszej klasy szkoły branżowej. Zasady profilaktyki czerniaka realizowane były głównie na lekcjach biologii. Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie mogli skorzystać dodatkowo z filmów edukacyjnych, poglądowych zdjęć nowotworów skóry oraz wielu innych ciekawych informacji. Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik skóry – melaninę. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą pojawić się zmiany nowotworowe, ale nie tylko na skórze lecz w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest wyższa o 20% niż w Europie.
Osoby w grupie podwyższonego ryzyka: o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach, dużej liczbie znamion barwnikowych, znamionach w miejscach drażnienia, które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie, słabo tolerujące słońce, opalające się z dużym trudem lub w ogóle, przebywające w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie, u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry, korzystające z solarium.

Złote Zasady profilaktyki czerniaka:

 1. Nie opalaj się w solarium.
 2. Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają
  się lub czy nie pojawiły się nowe.
 3. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa
  lub chirurga-onkologa.
 4. Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
 5. Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów
  przeciwsłonecznych z filtrami UV.
 6. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa.

  Wszystkie niezbędne informacje o czerniaku oraz filmy edukacyjne można znaleźć na stronie Akademii Czerniaka
  https://www.akademiaczerniaka.pl

W tym roku szkolnym zrealizowano również program „Profilaktyka HIV/AIDS”. Z zajęć skorzystało 180 uczniów klas 2-4 technikum. Głównym celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu zakażeń HIV/AIDS, promowanie zachowań i postaw, które zabezpieczą przed zakażeniem HIV, kształtowanie właściwych postaw wobec zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Materiały o HIV/AIDS można znaleźć na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnowie.
Przy okazji realizacji programów profilaktycznych w szkole odbyły się również konkursy dla uczniów: „Test o czerniaku” dla klas pierwszych, „Test wiedzy o HIV/AIDS” oraz konkurs z profilaktyki zdrowia „Człowiek i
zdrowie”.
Katarzyna Kwiek

Skip to content