24
LIS
2023

„ Czytanie to strategia rozumnego inwestowania w przyszłość” – spotkanie w bibliotece

Uczniowie klasy pierwszej i drugiej branżowej szkoły pierwszego stopnia w ramach realizacji założeń związanych z udziałem w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa w listopadzie 2023 roku uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Czytanie to strategia rozumnego inwestowania w przyszłość”.

W bibliotece szkolnej podczas zajęć omówiono korzyści wynikające z czytania oraz biblio-terapeutyczną funkcję literatury. Wspólnie z uczniami doszliśmy do wniosku, że czytanie książek jest gwarancją postępu i podnoszenia jakości życia. Ułatwia ono naukę i pomaga odnosić sukcesy w szkole. Sprzyja osiąganiu lepszych wyników nauczania oraz wpływa na wyniki egzaminów. Czytanie jest przepustką do wykształcenia, samodzielności, lepszego i mądrzejszego życia. Wzbogaca język, pomaga w prowadzeniu ciekawej konwersacji i wypowiadania się w sposób jasny i logiczny, co jest niezbędnym atutem w życiu społecznym i zawodowym. Dobra lektura jest ucieczką od stresów, pozwala spojrzeć na problemy z innej strony, nasuwa sposoby radzenia sobie z nimi. Jest szczepionką przeciw złym wpływom. Oddawanie się lekturze pomaga się zrelaksować, wpływa na emocje, zdrowie i psychikę. Czytanie sprzyja koncentracji, rozwija wyobraźnię, pomaga w zdobywaniu wiedzy i rozwiązywaniu problemów, rozbudza ciekawość świata.

W drugiej części spotkania skoncentrowano się na biblio-terapeutycznej funkcji książki. Uświadomiono uczniom, że czytanie jest lekarstwem dla duszy. Młodzież czytając, buduje poczucie własnej wartości, lepiej radzi sobie z trudnościami i lepiej rozumie własną sytuację. Dostrzega swoje problemy w problemach bohaterów literackich, swoje uczucia w ich uczuciach i co najważniejsze znajduje drogę do wyjścia z kłopotów, które wcześniej wydawały się nierozwiązywalne. W trzeciej części spotkania, uczniowie mieli możliwość obejrzenia książek, które pozwalają na
konfrontację z różnymi problemami, stanowią narzędzie terapeutyczne, edukacyjne i wychowawcze. Poznali przykłady literatury, która pomoże im w rozwijaniu pasji i zainteresowań, budowaniu akceptacji siebie i innych, wpłynie na poprawę zdrowia psychicznego, uświadomi im ryzykowne zachowania, jednocześnie pełniąc ważne funkcje w profilaktyce uzależnień i promocji zdrowia.
Na zakończenie doszliśmy do wniosku, że biblioterapia jest skutecznym narzędziem w procesie umacniania dobrostanu psychofizycznego młodzieży z którego warto skorzystać.

Barbara Mazurkiewicz

received_3598779090394093 received_1187233592185016 1700485891208

Skip to content