23
LIS
2023

Dzień Poezji poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej

22.11. 2023 w bibliotece szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie  świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej- patronki 2023 roku. W ramach obchodów roku Szymborskiej w „kawiarence literackiej” odbyło się spotkanie z poezją. Wzięli w nim udział uczniowie branżowej szkoły 1 stopnia, realizujący zadanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Młodzież wysłuchała krótkiej prezentacji poświęconej życiu i twórczości Noblistki. Następnie w wyjątkowej atmosferze uczniowie wysłuchali tekstów wybitnej poetki, o której Stefan Chwin mówił : „ Osiągnęła to do czego dąży bardzo wielu pisarzy – komunikatywność wierszy, czyli umiejętność rozmowy z prostymi zwykłymi ludźmi, którzy zwykle poezji nie czytają, którzy najczęściej patrzą na nią, jak na coś oderwanego od rzeczywistości, koturnowego, patetycznego. Ona umiała połączyć doświadczenie życia codziennego człowieka z bardzo głęboką refleksją filozoficzną na temat życia”.

Uczniowie czytając wybrane na tę okoliczność teksty, dostrzegli niezwykłą umiejętność poetki do wyrażania bogatej treści w krótkich wersach. Nie wszyscy wiedzieli o tym, że Szymborska obok
poważnej poezji, uprawiała „twórczość niepoważną”. Pisała mniejsze formy poetyckie, okolicznościowe wierszyki, wesołe rymowanki, żartobliwe epitafia, trawestacje, rozmaite dystychy. Sięgała po mało poetyckie tematy, absurdalne, nonsensowne. Zabawy literackie i „twórczość niepoważna” wzbudziły duże zainteresowanie i wprowadziły młodzież w radosny nastrój, a humorystyczne „jaroszady” przypadły do gustu uczniom klas gastronomicznych. Spotkanie przebiegło w miłej, kameralnej atmosferze. Przez cały dzień odwiedzający bibliotekę uczniowie czytali przygotowane wiersze, a słuchując muzycznych interpretacji poezji mieli okazję do zadumy i refleksji nad ludzkim życiem.

Barbara Mazurkiewicz
wis

IMG_6103 IMG_6064

Skip to content