21
LIS
2023

Obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Patronów Szkoły

8 listopada 2023 roku w tuchowskim Domu Kultury młodzież CKZiU im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem przedstawiła program artystyczny pt. „WOLNOŚĆ równa się NIEPODLEGŁOŚĆ” – dwukrotnie dla społeczności szkolnej oraz (po południu) dla mieszkańców Tuchowa i zainteresowanych tą tematyką osób. Myślą przewodnią programu stały się następujące słowa Józefa Piłsudskiego:

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.

I tą wysoką cenę niepodległości, jaką płaciły kolejne pokolenia Polaków, ukazano w przedstawieniu. Autorki scenariusza: Lilianna Lipka i Jadwiga Wiśniewska skupiły się nie tylko na walce Polaków o wolność Polski w czasie I wojny światowej, ale pokazały kolejne jej odsłony: rok 1920 , wojnę polsko-bolszewicką z kulminacyjnym jej punktem – bitwą warszawską; wrzesień 1939 roku oraz w powstanie warszawskie w 1944 roku. Narracja programu i wspomnienia uczestników walk o wolność naszej Ojczyzny przeplatane były piosenkami tematycznie związanymi z poszczególnymi wydarzeniami historycznymi. Aż dziesięć utworów muzycznych zostało zaaranżowanych, zagranych i zaśpiewanych za żywo przez uczniów naszej szkoły, a jeden z nich – piosenka pt. Wolność – to utwór autorski Wiktora Skrzypka z klasy V technikum, do którego muzykę w stylu rap stworzył Mikołaj Łempa z klasy III.

Klimat budowała też scenografia, prezentacja multimedialna, tło muzyczne pod narrację i wiersze oraz gra świateł. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie młodzieży w całość przygotowań.

P1070596

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P1070371

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P1070527

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P1070477

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content