20
LIS
2023

145 rocznica urodzin Leopolda Staffa

Nauczyciel mądrości, pogody ducha, patriotyzmu i wiary. 
Dla uczczenia pamięci Leopolda Staffa wybitnego polskiego poety biblioteka szkolna przygotowała wystawę pod hasłem „Leopold Staff poeta trzech epok” poświęconą jego życiu i twórczości.
Urodzony 14 września we Lwowie, zmarł 31 maja 1957 roku w Skarżysku Kamiennej. Już za życia nazywany był „ pomnikiem polskiej poezji”, postrzegany jako wzór klasyka i artysty-mędrca. Jeden z najwybitniejszych poetów
XX wieku, dramaturg, humanista i eseista. Licznie odznaczany i nagradzany. W roku 1950 nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Do dziś jego wiersze są czytane i wielu uważa go za swojego ulubionego poetę. Może dlatego, że pisał wiersze piękne i bardzo emocjonalne, a jednocześnie zrozumiałe, przystępne w odbiorze. Tematy jego utworów są bliskie każdemu – miłość, bliskość, przemijanie, a także piękno przyrody. Dlatego mówi się o Staffie, że jest poetą codzienności.

Był on również – o czym często się zapomina – wybitnym tłumaczem, autorem przekładów między innymi Leonarda da Vinci, Michała Anioła czy Jana Kochanowskiego, który wiele swoich utworów napisał po łacinie.
Wystawę można obejrzeć w czytelni biblioteki. Prezentuje ona życie i twórczość poety. Zgromadzono na niej książki, publikacje oraz wiersze . Uzupełnieniem ekspozycji są zdjęcia i cytaty z utworów poety.

1700483991761 1700483957323