30
PAź
2023

Uczniowie CKZIU na Targach Książki

Uczniowie CKZiU w Tuchowie wzięli udział w 26 Międzynarodowych Targach  Książki w EXPO Kraków. Celem wycieczki było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę czytelnictwa oraz uświadomienie, jak wielką wartość mają w sobie książki. W czasie wycieczki uczniowie mogli skorzystać z szerokiej oferty wydawniczej polskich i zagranicznych publikacji, spotkać się z autorami książek a także wziąć udział w licznych atrakcjach.
2023 rok został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wisławy Szymborskiej. To właśnie cytat z utworu „Urodziny” przyświecał tegorocznym targom: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Pierwszym punktem naszej wycieczki było stoisko poświęcone Wisławie Szymborskiej. Można tam było kupić książki poetki, jak również gadżety ze specjalnej jubileuszowej kolekcji. Obejrzeliśmy także wystawę „Sto lat ! Wisława Szymborska”, która przedstawiała najważniejsze etapy życia poetki, cytaty z jej twórczości oraz fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich.

Dużą atrakcją dla uczestników wycieczki było spotkanie z Nelą – Małą Reporterką, autorką licznych książek podróżniczych dla dzieci. Opowiadała zgromadzonym o swojej najnowszej książce „ Nela w krainie tysiąca wysp”. Oprócz regałów pełnych książek, można było znaleźć ciekawe propozycje programu towarzyszącego. Jak co roku nasi uczniowie wzięli udział w akcji „Książka za
książkę”, dzięki której dali drugie życie przeczytanym książkom oraz uzyskali dodatkowy rabat na nową.

Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się stoisko, na którym członkowie koła naukowego z AGH, zaprezentowali autonomicznego łazika planetarnego. Udział znanych osobistości na targach stanowił dodatkową atrakcję dla uczniów.
Spotkaliśmy się z profesorem Jerzym Bralczykiem, Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Bereniką Miszczuk oraz Andrzejem Filipiukiem. Na długo w pamięci pozostanie nam rozmowa z Moniką Kowaleczko-Szumowską, która poświęciła nam dużo czasu.  Grupa zainteresowanych uczniów obejrzała inscenizację procesu Lady Makbet przeprowadzoną przez Stowarzyszenie Sędziów Iustitia. Ostatnim punktem naszej wyprawy było stoisko, na którym Mariusz Szczygieł podpisywał swoją najnowszą książkę „Fakty muszą zatańczyć”.

Nikt z uczestników wycieczki nie wracał z pustymi rękami – wszyscy zaopatrzyli się w lektury na nadchodzące jesienne wieczory. Dzięki zakupom na targach zbiory biblioteczne powiększyły się o wspaniałe nowości.

Książki otwierają nas na świat, stają się przestrzenią do dialogu. Podkreślają ważne tematy, uświadamiają, uczą, i bawią.

Adrianna Wasiek

IMG_1015 IMG_1007 IMG_1003

Skip to content