02
CZE
2023

„Historia tuchowskiej linii Rozwadowskich-Theodorowiczów.”

30 mają 2023 roku nasza szkoła gościła w swoich murach pana Tomasza Wantucha, tuchowskiego historyka i jednocześnie osobę,która jest skarbnicą wiedzy na temat tuchowskiej linii Rozwadowskich- Theodorowiczów. To temu rodowi poświęcone było spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas trzecich technikum.Powszechnie wiadomym jest,iż do roku 1945 ( począwszy od pierwszej połowy wieku XIX ) na miejscu naszej szkoły stał dwór wybudowany w stylu neogotyckim i mauretańskim,w którym tętniło życie ziemiańskiej rodziny Rozwadowskich- i Theodorowiczów .Z tego też powodu zaproszony historyk opowiedział zgromadzonym uczniom historię tuchowskiej linii tego rodu oraz miejsca,splecionej z burzliwymi dziejami Polski pod zaborem austriackim,czasu międzywojnia oraz okupacji niemieckiej .Opowieści towarzyszyły ciekawostki oraz zdjęcia dworu i członków zamieszkującej w nim rodziny. Serdecznie dziękujemy prelegentowi za niezwykle ciekawą lekcję lokalnej historii.

Lilianna Lipka

roz3 roz2 roz1

Skip to content