Ponownie w naszej szkole były prowadzone zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu zapobiegania czerniakowi „Znamię! Znam je?”. Jest to program, który powstał w wyniku współpracy koła studenckiego „Onkoma” działającego przy Klinice Gastroenterologii w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Głównym celem uczestniczenia w programie było przekazanie młodzieży wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki oraz uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw. Z zajęć skorzystało w tym roku szkolnym 164 uczniów. Zasady profilaktyki czerniaka realizowane były na lekcjach biologii. Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie mogli skorzystać dodatkowo z filmów edukacyjnych, poglądowych zdjęć nowotworów skóry oraz wielu innych ciekawych informacji.
Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik skóry – melaninę. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą pojawić się zmiany nowotworowe, ale nie tylko na skórze lecz w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest wyższa o 20% niż w Europie.
Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka? Osoby: o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach, dużej liczbie znamion barwnikowych, znamionach w miejscach drażnienia, które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie, słabo tolerujące słońce, opalające się z dużym trudem lub w ogóle, przebywające w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie, u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry, korzystające z solarium.
Jak chronić się przed czerniakiem – Złote Zasady profilaktyki czerniaka:
- Nie opalaj się w solarium.
- Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
- Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
- Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
- Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.
- Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa.
Wszystkie niezbędne informacje o czerniaku oraz filmy edukacyjne można znaleźć na stronie Akademii Czerniaka https://www.akademiaczerniaka.pl
Katarzyna Kwiek