19
GRU
2022

”ŁOWCZÓWEK SŁOWEM MALOWANY…”

16 grudnia 2022 r. o godzinie 17.00 w budynku CKZIU w Tuchowie rozpoczęło się spotkanie dla mieszkańców Tuchowa i okolic, zainteresowanych tematyką bitwy pod Łowczówkiem oraz działań I wojny światowej na naszym terenie. Okazją do niego stała się 108. rocznica bitwy pod Łowczówkiem, toczona przez legionistów I Brygady z Rosjanami w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 r. Przeszła ona do historii pod nazwą  ” krwawej   legionowej Wigilii”. Przybyłych gości witali uczniowie szkoły  w mundurach  legionistów oraz  sanitariuszki. Zebranych powitał dyrektor Bogusław Harańczyk, wygłaszając słowo wstępne. Następnie  Lilianna Lipka  krótko opowiedziała o bitwie pod Łowczówkiem a następnie przedstawiła sylwetki trzech legionistów walczących w tym starciu- dowodzącego I Brygadą ppłk. Kazimierza Sosnkowskiego ” Szefa”, rotmistrza Władysława Prażmowskiego ”Belinę” oraz ppor. Leopolda Kulę ”Lisa”. Prezentację multimedialną  przygotowała Jadwiga Wiśniewska.
Kolejnym punktem spotkania była prelekcja połączona z pokazem, którą poprowadził Michał Rąpała- pasjonat historii I i II wojny światowej, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej ”Gorlice 1915”, Krygowianin. Warto w tym miejscu nadmienić, iż pan Michał rok temu udostępnił  do Szkolnej Sali Pamięci  część swojego niezwykle bogatego dorobku hobbistycznego w postaci różnego rodzaju zabytków z czasów I wojny światowej, pocztówek, czasopism a także dwa mundury rekonstrukcyjne z żołnierskim wyposażeniem. Podarował też do sali  wiele publikacji związanych z I wojną światową i część swoich zbiorów. Podniosły one wartość sali pamięci, która stała się małym, lokalnym muzeum. M.Rąpała przedstawił historię 20. Pułku Piechoty księcia Pruskiego Henryka, w którym służyli Polacy – poddani Austro- Węgier , którego żołnierze walczyli m. in. w bitwie gorlickiej w maju 1915 r. , a którego tradycje podtrzymują członkowie GRH ” Gorlice 1915”. Następnie opowiedział on o wyposażeniu i umundurowaniu żołnierza c.i k. armii oraz legionisty.
Na koniec uczestnicy spotkania mogli przejść do Szkolnej Sali Pamięci i tam oprowadzani przez prelegentów zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami. Warto dodać, iż młodzież branży gastronomicznej pod opieką nauczycieli przygotowała bufet kawowy i ciasteczka dla gości.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów spotkania, dla których historia bitwy pod Łowczówkiem nie jest tylko martwym  faktem, ale żywą wciąż historią.

 low22

IMG_8957 IMG_8962

Skip to content