Biblioteka szkolna zaprasza do czytelni wszystkich, którzy mają ochotę na chwilę wytchnienia na spotkanie z muzycznymi kompozycjami do wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu zespołu Pod Chmurami oraz na wystawę poświęconą życiu i twórczości Marii Konopnickiej.
Wystawa została zorganizowana z okazji przypadającego Roku Konopnickiej oraz 180. rocznicy urodzin autorki, znanej większości uczniów z twórczości dedykowanej dzieciom oraz z nowel omawianych w szkole takich jak: Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza Szkapa.
Wystawa składa się z kilku części. Pierwsza z nich poświęcona została życiu pisarki
i ciekawostkom z nim związanym. Zawiera bogaty zestaw literatury skoncentrowanej na sylwetce Konopnickiej. Wśród biografii na szczególną uwagę zasługują: Marii Szypowskiej Konopnicka jakiej nie znamy, Zofii Chyry-Rolin Maria Konopnicka: opowieść o niezwyklej kobiecie, Leny Magnone Maria Konopnicka. Lustra i symptomy, Iwony Kienzler Maria Konopnicka: rozwydrzona bezbożnica. Warto sięgnąć po Sekretne życie autorów lektur szkolnych: nie tacy święci jak ich malują, w których Sławomir Koper napisał rozdział Życie osobiste Marii Konopnickiej.
Część wystawy została poświęcona twórczości pisarki. Znajdują się tutaj poezje, nowele, wybór pism. Sporo miejsca zajmuje historia Muzeum Konopnickiej w Żarnowcu oraz miejsca upamiętnienia pisarki . Oglądający mogą liczyć na znalezienie wielu ciekawostek z życia poetki.
Są też wypowiedzi znanych pisarzy np. Żeromskiego, Sienkiewicza, Dąbrowskiej, Iwaszkiewicza na temat Marii Konopnickiej. Wystawę wzbogacono o cytaty z twórczości bohaterki roku 2022. Miłośników podróży zainteresuje zapewne część ekspozycji poświęcona turystycznym zamiłowaniom twórczyni.
Konopnicka to poetka, publicystka, działaczka społeczna, której twórczość jest wciąż obecna
w świadomości społecznej. Chociaż spod jej pióra wyszło wiele utworów o różnym charakterze, adresowanych do różnych kręgów odbiorców, powszechnie kojarzona była ze słowami Roty, która stała się tak popularna, że pretendowała do rangi hymnu odrodzonej niepodległej Polski.
Kilka pokoleń dzieci i młodzieży wychowało się na jej twórczości. Na trwale weszła do kanonu narodowego dziedzictwa kulturalnego. Była kobietą niepospolita, przełamującą stereotypy swej epoki i tradycję. Odważnie realizowała własna drogę życiową. Odniosła sukces, stała się znaną osobistością życia narodowego schyłku XIX i XX wieku.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, zapoznania się z przygotowanymi w bibliotece informacjami, a przede wszystkim do czytania jej dzieł oraz pogłębiania wiedzy o losach kobiety, która do dziś fascynuje badaczy i biografów.