16
LIS
2022

„Konopnicka jakiej nie znamy”- prelekcja p. Urszuli Szuster z okazji Roku Konopnickiej

„Konopnicka jakiej nie znamy”- prelekcja p. Urszuli Szuster z okazji Roku Konopnickiej

Znana? Kto znał mnie? Chcę widzieć człowieka,

Co by mi w oczy powtórzył to słowo

Tak, by mu kłamstwem nie drgnęła powieka.

Znana ”nasza”. O nędzna wymowo,

Jakże Ty jesteś od prawdy daleka

                 M.Konopnicka

  

W dniu 15.11.2022 na zaproszenie biblioteki szkolnej do CKZiU w Tuchowie przybyła p. Urszula Szuster. Wygłoszonej przez nią  prelekcji z okazji roku Marii Konopnickiej wysłuchali uczniowie klasy 4TGA oraz 1 TD. Pani Szuster gości w naszej szkole już od ponad 20 lat i zawsze przykuwa uwagę słuchaczy w ciekawy sposób przybliżając młodzieży „posągowe” sylwetki pisarzy. Tym razem ukazała słuchaczom interesującą biografię , pełną niespodzianek, tajemnic i niejasności. Mogliśmy dowiedzieć się o dziecięcych losach  Konopnickiej, o jej małżeństwie, radościach i trudach macierzyństwa, dwudziestoletniej przyjaźni z malarką Marią Dulębianką. Osoby, które do tej pory kojarzyły pisarkę z „grzeczną panią od Sierotki Marysi” ukazał się zgoła inny obraz . Obraz kobiety wyzwolonej, żyjącej według własnych zasad, nowoczesnej, zajmującej głos w ważnych społecznie sprawach jak np. walka kobiet o swoje prawa, walka z antysemityzmem, troska o los dzieci i polskich emigrantów. Niejednego, zaskoczyło zapewne postępowanie Konopnickiej i jej stosunek do własnych dzieci.

Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się również o roli jaką odegrała Orzeszkowa i Sienkiewicz w życiu pisarki. Obok trudów życia codziennego sporo miejsca poświęciła p. Szuster twórczości Konopnickiej, łatwości  pisania poezji, nowelom, tłumaczeniom, przygodzie  Konopnickiej z dziennikarstwem oraz funkcji redaktora naczelnego, która pełniła w czasopiśmie „Świt”. Młodzież dowiedziała się sporo o historii Muzeum Konopnickiej w Żarnowcu oraz o miejscach pamięci m. in. szlaku Marii Konopnickiej, monecie z wizerunkiem pisarki, miejscach w których znajdują się pomniki i ławeczki upamiętniające jej osobę. Zaskoczeniem była informacja o jednym z kraterów na Wenus, który został nazwany na cześć pisarki Konopnicka.

Pani Szuster kończąc prelekcję zachęcała do sięgania po ciekawe biografie poświęcone pisarce znajdujące się w naszej bibliotece.

Barbara Mazurkiewicz

20221115_095814 20221115_103814 20221115_095757 20221115_095652

Skip to content