07
LIS
2022

„Fotoreportaż – Młodym Okiem” – refleksje po wystawie Wojtka Krasa w Bibliotece Publicznej w Tuchowie.

W Małej Galerii „Przedstawmy się” w Bibliotece Publicznej od 15.09.2022 – 31.10.2022 można było obejrzeć wystawę fotografii Wojciecha Krasa, ucznia klasy czwartej o profilu informatycznym.  Wystawa została zorganizowane we współpracy biblioteki szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie z Biblioteką Publiczną. Inicjatywa ta związana była  z realizacją zadań szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Propozycja prezentacji swojego hobby dla szerszego grona odbiorców została skierowana do Wojtka, ponieważ uczeń od kilku lat dał się poznać jako pasjonat fotografii. Regularnie brał udział w konkursach organizowanych na terenie naszej placówki. Zawsze wykazywał się indywidualnym  i twórczym podejściem do tematyki konkursów. Doskonale sprawdził się też w roli fotoreportera szkolnych wydarzeń.

Zgoda Wojtka na podjęcie wyzwania oznaczała nie tylko możliwość promocji szkoły w lokalnym środowisku, lecz była początkiem ogromnej pracy jaka czekała go w związku z organizacją wydarzenia. Należy podkreślić, że uczeń wykazał się dużym zaangażowaniem podczas organizacji wystawy. Przygotował plakaty oraz prezentację z której odwiedzający bibliotekę mogli poznać jego dorobek oraz zainteresowania. Z prezentacji dowiedzieli się, że Wojtek fotografią interesuje się od dziecka. Od pięciu lat  traktuje swoją pasję bardzo poważnie i wiąże z nią plany na przyszłość.. Nieustannie dokształca się, zgłębia tajniki sztuki tworzenia zdjęć. Twierdzi, że  jego najmocniejszą stroną jest fotoreportaż. Relacjonowaniem wydarzeń i eventów zajmuje się najdłużej, a to pozwala mu zdobywać cenne doświadczenie i stawia przed nim nowe wyzwania. Wojtek doskonali swoje umiejętności w fotoreportażu o tematyce ślubnej, lotniczej oraz sportowej. W fotografii sportowej, dzięki próbom „zamrożenia” ruchu jest w stanie oddać emocje zawodników. Wojtek angażuje się w działalność społeczną, swój wolny czas poświęca pracy w straży pożarnej. Uczestniczy  w akcjach ratowniczych. Czasem podczas tych działań wykonuje zdjęcia łącząc w ten sposób obie pasje. Zajmuje się również grafiką i montowaniem filmów. Współpracuje z kilkoma instytucjami,  są to : Gmina Tuchów, Dom Kultury w Tuchowie, TS Tuchovia, Kępa Sport, ŁKS Burzyn, Imprezowy Region, Pasja Futbolu, OSP Dąbrówka Tuchowska.

Wystawa „Fotoreportaż – Młodym Okiem”  pokazuje, że Wojtek w przemyślany sposób dobrał zdjęcia, promując Tuchów, głównie  imprezy i wydarzenia, które na stałe wpisują się w nasze lokalne środowisko.  Z relacji Dyrektor Biblioteki Publicznej p. Bożeny Wrony wynika, że wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wiemy, że obejrzało ją sporo osób między innymi mieszkańcy Tuchowa i okolic oraz młodzież CKZiU w Tuchowie pod opieką nauczycieli. Liczne rozmowy i dyskusje w mniejszym i większym gronie odbiorców wskazują na to, że wystawa spotkała się z zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych. Wielu uczniów dowiedziało się o pasji kolegi. Reakcja na zdjęcie przebiegała na wielu płaszczyznach. Jedni wnikliwie oglądali i zastanawiali się nad tym jaka historia wiąże się z konkretną fotografią. Młodzież zainteresowana fotografią dyskutowała o technice i warsztacie fotografa. Rozmowy toczyły się wokół tematyki prezentowanych zdjęć, umiejętności uchwycenia ulotnych chwil oraz emocji wyrażonych w poszczególnych ujęciach. Tematem najczęściej poruszanym była realizacja marzeń, odkrywanie i rozwijanie pasji, wykorzystanie wolnego czasu oraz podejmowanie wyzwań i stawianie sobie celów. Pojawiły się też refleksje na temat etyki zawodu fotografa oraz ogromu  pracy jaką trzeba wykonać, aby uzyskać pożądany efekt.

Przykład Wojtka pokazuje, że warto podążać za marzeniami i rozwijać swoje zamiłowania. Dziękując Wojtkowi za podzielenie się z nami swoją pasją i udostępnienie zdjęć, życzymy zgłębiania tajników rzemiosła, stawiania sobie wyzwań zarówno pod względem artystycznym  jak i technicznym, budowania więzi z odbiorcami oraz tworzenia atrakcyjnych, emocjonujących  i intrygujących zdjęć.

Podziękowania w imieniu całej społeczności szkolnej kierujemy na ręce Dyrektor Biblioteki Publicznej p. Bożeny Wrony za współpracę i umożliwienie  uczniowi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie zaprezentowania się szerszej publiczności.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy oraz prezentowanych przez Wojtka zdjęć!!!!

Barbara Mazurkiewicz

1664375380308 1664375380325 1664375380282 1664375380295

Skip to content