03
LIS
2022

Jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

„ Czytać to bardziej żyć, żyć intensywniej, pełniej, więcej rozumieć i więcej doświadczać.”

 

Tegoroczna odsłona Targów Książki w Krakowie była inspirowana polskim romantyzmem. To właśnie do niego należy rok 2022, w którym przypada 200. rocznica  pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, uważanych za początek romantyzmu. Hasłem przewodnim przyświecającym targom był cytat z dzieła Juliusz Słowackiego:

„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba…”.

W dniach 27-30 października w EXPO Kraków odwiedziło dziesiątki tysięcy miłośników literatury z całego kraju, wśród nich młodzież naszej szkoły. W tegorocznej edycji zaprezentowało się ponad 470 wystawców, którzy przygotowali swoje premiery wydawnicze. Wśród nich znalazła się literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, fantastyka, komiksy oraz gry planszowe. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Gościem honorowym tegorocznej edycji była Szwecja, dzięki czemu mogliśmy poznać kulturę i literaturę tego kraju.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z Grzegorzem Mazurem, kolekcjonerem starych maszyn drukarskich, pasjonatem i znawcą starych technik drukarskich. Opowiedział nam o tym, jak powstała Biblia Gutenberga. Dużą atrakcją był pokaz tłoczenia form drukarskich, matryc i linorytów. Pasjonatów gór przyciągnął Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej, na którym można było wzbogacić swoje domowe biblioteczki o nowe tytuły. Do udanych należało spotkanie z Marzeną Rogalską, dziennikarką telewizyjną i radiową,  autorką książek , w których w sposób porywający  opowiada o uczuciach i emocjach. Wytrwali i cierpliwi mogli zrobić sobie z pisarką zdjęcie. Dużą atrakcją było spotkanie z Katarzyną Ryrych pisarką książek dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Autorka poświęciła nam  dużo czasu,  opowiadała o swoich książkach, życiu prywatnym, chętnie pozowała do zdjęć. Do niezwykle udanych należało również spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, pisarką, scenarzystką, autorką sztuk teatralnych, słuchowisk oraz tekstów do podręczników. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji „ ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka rozmawiała z uczniami o swojej najnowszej książce „Stan splątania”,  zachęcała do czytania i podejmowania własnych prób pisarskich. Mieliśmy również okazję spotkać się z profesorem Jerzym Bralczykiem. To znany i lubiany językoznawca, specjalista od mowy polskiej. Jest autorem licznych prac z tej dziedziny oraz częstym gościem programów radiowych i telewizyjnych, gdzie wypowiada się na temat polskiego słownictwa. Otrzymaliśmy od niego autograf na zakupionej do biblioteki książce.

Stałym bywalcem krakowskiego święta jest Wojciech Cejrowski, podróżnik, fotograf, autor wielu książek. Przed jego stoiskiem zgromadziła się liczna grupa miłośników jego twórczości. Podczas spotkania podróżnik opowiadał nam z dużym poczuciem humoru o swoich wyprawach.

Celem naszej wycieczki było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę czytelnictwa oraz uświadomienie, jak wielką wartość mają w sobie książki. Mamy nadzieję, że to się udało.

IMG_20221028_123412580_HDR IMG_20221028_120355718

20221028_141431 20221028_101902

Skip to content