2 października w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 26. wręczona została Nagroda Literacka Nike. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich, którą zawsze cechowała różnorodność i otwartość na nowe literackie głosy. Na listach nominowanych i nagrodzonych osób pojawiali się poeci, pisarze, eseiści, krytycy, reportażyści, a nierzadko również laureaci Nagrody Nobla.
Jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego za najlepszą książkę minionego roku uznała tomik poezji „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza. Nagroda Czytelników, przyznawana w plebiscycie Gazety Wyborczej trafiła w ręce Joanny Ostrowskiej za reportaż historyczny „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
Jerzy Jarniewicz jest autorem z bogatym dorobkiem nie tylko poetyckim – to profesor nauk humanistycznych, filolog angielski, tłumacz i autor szkiców o literaturze.
Tytuł nagrodzonej książki „Mondo cane” odnosi się do tytułu filmu dokumentalnego „Pieski świat” z 1982 roku, który został ocenzurowany ze względu na sceny śmierci zwierząt. Autor na kartach swojego tomu stworzył kontynuację filmu, na który nie wpuszczono go w młodości. Głównymi tematami książki są miłość, choroba i śmierć. To poetyckie spojrzenie na wstyd i słabość człowieka.
Jesień jest idealną porą roku na nadrobienie zaległości w czytaniu książek laureatów nagrody literackiej Nike. W zbiorach naszej biblioteki znajduje się pokaźna kolekcja pozycji nagrodzonych Nike.
Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji znajdującej się w czytelni biblioteki i wypożyczania.
Adrianna Wasiek