W dniu 27.09.2022 młodzież klasy 2Tb oraz grupa uczniów z klasy 2TC miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim, które odbyło się w bibliotece szkolnej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Gościliśmy Aleksandrę Armatys, autorkę opowiadań dla dzieci pt. Dzielna Maja. Po krótkiej prezentacji gościa, dyrektor szkoły Bogusław Harańczyk zaprosił młodzież do wysłuchania szczegółów związanych z pracą nad książką.
Ola jest absolwentką naszej szkoły. Ukończyła klasę o profilu gastronomicznym. Obecnie studiuje pedagogikę na Uniwersytecie Rzeszowskim. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, co jest niewątpliwie zasługą Oli, która doskonale poradziła sobie z pytaniami prowadzącej wydarzenie – Izabeli Kiełbasy, uczennicy klasy drugiej o profilu ekonomicznym. Ola opowiedziała uczniom o pracy nad książką. Odpowiedziała na liczne pytania dotyczące jej treści. Podzieliła się wiedzą na temat samodzielnego wydania książki. Uczniowie dowiedzieli się czym jest self-publishing. Udzieliła kilku rad osobom, które planują napisać bądź marzą o wydaniu czegoś swojego. Mieliśmy okazję ujrzeć pierwsze próby literackie Oli, zapisane na kartkach i w szkolnych zeszytach.
Ola była też reżyserką przedstawienia wystawionego w Domu Kultury na podstawie zbioru opowiadań pt. „Dzielna Maja”. Uświadomiła młodzieży, z czym wiąże się praca reżysera, ile elementów składa się na to, aby uzyskać końcowy rezultat. Podkreśliła , że wystawienie sztuki wymaga współpracy wielu osób. Wspomniała również osoby, które służyły jej pomocą i radą w tym przedsięwzięciu. Wyraziła wdzięczność wobec, każdej z tych osób.
Ciekawym elementem spotkania była możliwość , usłyszenia o licznych pasjach Oli m.in. teatralnej. Dowiedzieliśmy się o jej fascynacjach książkowych, począwszy od czytanej w dzieciństwie przez brata Wiewiórki, poprzez podsuwaną przez babcię literaturę obyczajową np. Danielle Steel, Nicolasa Sparksa. Kolejnych wyborów dokonywała sama sięgając po różnorodne książki w bibliotekach. Gusta czytelnicze zmieniały się wraz z wiekiem. Obecnie zainteresowania literaturą dotyczą trudnych i poważnych tematów. Koncentrują się one wokół wydarzeń związanych z I i II wojna światową.
Ola z ogromna szczerością, podzieliła się z młodszymi kolegami swoimi młodzieńczymi dylematami, niepewnością związaną z poszukiwaniem swojego miejsca w życiu i wyboru ścieżki zawodowej. Zachęciła młodzież do odważnego podążania za swoimi marzeniami i realizowania planów, czego sama jest najlepszym przykładem.
Uczniowie słuchali Oli z ogromnym zainteresowaniem, gdyż swoim sposobem bycia, autentycznością potrafi zjednać sobie słuchaczy. Po spotkaniu można wnioskować, że Ola będzie w przyszłości wspaniałym pedagogiem. Potrafi skupić uwagę młodzieży, zainteresować tematem, co niewątpliwie w dzisiejszych pełnych rozmaitych bodźców czasach jest ogromną umiejętnością. Życzymy Oli realizacji planów, podążania za marzeniami i oczywiście z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę.
Barbara Mazurkiewicz