W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w piątkowy wieczór 09.09.2022 roku grupa młodzieży Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie realizująca Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 pod opieką B. Mazurkiewicz, uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Marią Radożycką-Paoletti.
Promocja książki miała miejsce w Muzeum Miejskim w Tuchowie, a zorganizowana została przez Bibliotekę Publiczną. Współorganizatorem był Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie oraz Towarzystwo Miłośników Tuchowa. Spotkanie pod patronatem honorowym Burmistrza Tuchowa poprowadził dr Marcin Chorązki.
Autorka „Wciąż szukamy Ojczyzny zgubionej w wrześniowych chmurach…: szlakiem majora Władysława Drelicharza (1913-1944)” w interesujący sposób przybliżyła słuchaczom postać bohatera – wybitnego dowódcy broni pancernej 2. Korpusu Polskiego, urodzonego w Tuchowie.
Uczniowie mieli okazję poznać, nie tylko utalentowanego dowódcę wykazującego się umiejętnościami taktycznymi, ale wyjątkowego człowieka cieszącego się autorytetem, jednocześnie obdarzonego siłą charakteru i charyzmą.
Wsłuchując się w opowieść p. M. Radożyckiej-Paoletti, poznali trudną drogę, jaką przeszedł, począwszy od Brzeżan poprzez kampanię wrześniową, obóz internowania na Węgrzech do Brygady Strzelców Karpackich w Syrii. Następnie przez Palestynę, Egipt trafił do Tobruku, gdzie wziął udział w obronie twierdzy. Po wycofaniu brygady na Bliski Wschód, wziął udział w kampanii włoskiej. Walczył pod Monte Casino, następnie pod Ankoną, a później w Apeninach Północnych. Zginał 21 listopada 1944 roku pod Monte Fortino, gdzie spłonął w czołgu trafionym przez niemiecki pocisk pancerny.
Podczas promocji, autorka przybliżyła uczestnikom kulisy powstania książki. Zdradziła co zainspirowało ją do poświęcenia uwagi postaci Drelicharza oraz jak długo trwały prace zanim nadała książce ostateczny kształt.. Wspomniała o źródłach, na podstawie których gromadziła informacje, o bezcennych wspomnieniach córki majora – Grażyny Drelicharz-Piskorzeckiej ,o listach które udostępniła jej rodzina W. Drelicharza, o dziennikach i wspomnieniach innych żołnierzy, którzy znali go osobiście. Podzieliła się refleksją na temat zamiłowania do poezji wojennej.
Podsumowując należy stwierdzić, że spotkanie z autorką pozostanie na zawsze w naszej pamięci, a zakupiona książka pozwoli zarówno młodzieży uczestniczącej w prezentacji jaki i pozostałym uczniom i nauczycielom zgłębić szczegóły biografii odznaczonego licznymi orderami m. in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Virtuti Militari i Kilkakrotnie Krzyżem Walecznych – Władysława Drelicharza.
Zapraszamy do biblioteki wszystkich zainteresowanych historią, dziejami regionu oraz wojennymi losami naszych lokalnych przodków.
Barbara Mazurkiewicz