05
KWI
2022

„Znamię! Znam je?” – program edukacyjny o czerniaku

Już po raz kolejny  w naszej szkole były prowadzone zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu zapobiegania czerniakowi „Znamię! Znam je?”. Głównym celem uczestniczenia w programie było przekazanie młodzieży wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki oraz uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw. Z zajęć skorzystało w tym roku szkolnym ponad dwustu uczniów. Zasady profilaktyki czerniaka realizowane były na lekcjach biologii, dzięki uczestnictwu w programie uczniowie mogli skorzystać dodatkowo z filmu edukacyjnego, poglądowych zdjęć nowotworów skóry oraz wielu innych ciekawych informacji.

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających  barwnik skóry – melaninę. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą pojawić się zmiany nowotworowe, ale nie tylko na skórze lecz w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest wyższa o 20% niż w Europie. Przyczyna – to późna wykrywalność spowodowana brakiem wiedzy o profilaktyce. Dlatego należy zwracać uwagę na to, czy coś się dzieje z naszymi znamionami. Patrzmy na ich kolor, czy znamię ma regularny kształt, jaką średnicę i czy coś się zmienia, czyli czy znamię ewoluuje? Lato zbliża się wielkimi krokami więc tym bardziej musimy rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych używając kremów z filtrami UV, nosząc nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrami i unikając ekspozycji na słońce w środku dnia. Na szkodliwe promieniowanie szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, z piegami, rude, mające liczne pieprzyki i znamiona, osoby u których w rodzinie były przypadki nowotworów skóry oraz  pracujące na powietrzu. Pamiętajmy, że korzystanie z solarium jest także przyczyną złośliwego raka skóry więc – nie opalajmy się w solariach! A w ramach profilaktyki, poza kontrolą stanu naszej skóry, odwiedzajmy przynajmniej raz w roku dermatologa.

Wszystkie niezbędne informacje o czerniaku oraz filmy edukacyjne i wystąpienia ekspertów medycznych znajdują się  na stronie Fundacji Gwiazda Nadziei.

Katarzyna Kwiek



 

 

 

Skip to content