20
MAR
2022

Światowy Dzień Poezji

„Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co, wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą”

Wł. Broniewski

 

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, aby docenić poezję, wesprzeć jej twórców i promować czytelnictwo. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji oraz tworzenie własnych wierszy. Poezja to jedna z najcenniejszych form wyrazu i tożsamości kulturowej oraz językowej ludzkości. Praktykowana w każdej kulturze i na każdym kontynencie. Łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach, czy statusie materialnym  – jest po prostu dla każdego. Poezja przemawia do naszego człowieczeństwa i wspólnych wartości.

Z tej okazji chcielibyśmy Was, Drodzy Czytelnicy, zachęcić abyście sięgnęli do tomików poezji z księgozbioru naszej biblioteki i odbyli osobiste spotkanie z poezją. W bibliotece czekają na Was starsze i całkiem nowe egzemplarze z wierszami ulubionych poetów i nieznanych Wam jeszcze twórców.

Polecamy także stronę internetową polska – poezja.pl  oraz Polską Poezję w serwisie Youtube czytaną przez najlepszych polskich aktorów. Audioteka zawiera ponad 270 wierszy najbardziej znanych poetów wszystkich okresów historycznych, od średniowiecza do współczesności.

Na przerwie możecie zatrzymać się przed biblioteką i poczytać przygotowane informacje i ciekawostki z życia znanych klasyków.

Mamy nadzieję, że to święto skłoni Was do refleksji, a przeczytane wiersze pozwolą Wam widzieć i rozumieć więcej.

IMG_20220310_121027011 IMG_20220310_121347140

Skip to content