Czytaniem książek, uczcijmy pamięć Marii Nurowskiej.
„- Wszyscy mądrzy ludzie dużo czytają. Dlaczego?
– To jest jakby rozmowa z samym sobą,
z własną duszą, potwierdzenie, że się ją ma”
Maria Nurowska, Drzwi do piekła
3 lutego 2022 zmarła Maria Nurowska powieściopisarka i nowelistka, autorka biografii i sztuk teatralnych, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jej książki, cieszyły się ogromną popularnością w Polsce i za granicami kraju.
Wiele miejsca w jej twórczości zajmowały tematy historyczne. W 2002 roku ukazała się biografia „Mój przyjaciel zdrajca” poświęcona postaci Ryszarda Kuklińskiego. W 2008 biografia gen. Władysława Andersa. Pisała również o Krystynie Skarbek. Była autorką zbeletryzowanej biografii córki gen. Józefa Dowbor – Muśnickiego, Janiny Lewandowskiej – pilotki, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i padła ofiarą zbrodni katyńskiej. Sporo miejsca poświęciła II RP, między innymi dziejom ówczesnej literatury. W 2013 wydała powieść „Sergiusz, Czesław, Jadwiga” o losach Czesława Miłosza i Sergiusza Piaseckiego.
W powieściach Nurowska reprezentowała nurt tzw. prozy kobiecej. Najbardziej znane są: „Hiszpańskie oczy”, „Rosyjski kochanek”, „Miłośnica”, „Sprawa Niny S”, „Nakarmić wilki”, „Listy miłości”. Bohaterkami powieści są kobiety nieprzeciętne, fascynujące i pełne pasji, które muszą w życiu iść przed siebie i walczyć z przeciwnościami losu. Kreśląc rozbudowane portrety psychologiczne, ukazywała ludzkie dramaty na tle ważnych wydarzeń. Często podkreślała swoje przywiązanie do realizmu jako wartości w literaturze (przykładem jest powieść „Drzwi do piekła” podczas przygotowań do której spędziła tydzień w więzieniu).
O swoim pisarstwie Nurowska mówiła: „Zawsze chcę sprzedawać to, co przeżywam, na tym polega mój zawód. Myślę, że nie powinno to być zarzutem. Przecież literatura jest sprzedawaniem siebie, swojego doświadczenia”. Dzieląc się swoim doświadczeniem i poszukując nowych wyzwań, towarzyszyła wielu czytelnikom, kształtując ich wyobraźnię. Dziś, dzięki swoim książkom pozostanie w naszej pamięci i miejmy nadzieję, że dotrze do wielu serc.
Zachęcamy do wypożyczania powieści Marii Nurowskiej dostępnych w bibliotece szkolnej. Życzymy wielu przemyśleń i wzruszeń.