01
LUT
2022

„Portret damy poezji polskiej” – 10. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, jedna z najwybitniejszych poetek, tłumaczka, krytyk literacki,  wysoko ceniona w gronie czytającej publiczności, należąca do najczęściej tłumaczonych polskich autorów, zasługuje na szczególne upamiętnienie.

Z okazji 10. rocznicy śmierci W. Szymborskiej w bibliotece szkolnej od 01.02.2022 do 14.02.2022można obejrzeć wystawę pod hasłem „Portret damy poezji polskiej”. Ekspozycja poświęcona jest życiu i twórczości poetki. Podzielona została na kilka części.  Pierwsza część ukazuje losy Szymborskiej oraz publikacje poświęcone jej osobie.  Znaleźć tu można pierwszą pełną biografię pt.  Pamiątkowe rupiecie Anny Bikont i Joanny Szczęsnej. Autorki opowiadają o różnych etapach życia Szymborskiej, odsłaniają wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych, anegdot, ciekawostek oraz meandrów twórczości, opisów podróży i przyjaźni, wspomnień przyjaciół oraz interpretacji wierszy i felietonów. Zapraszamy do lektury powyższej publikacji szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że poetka stroniła od wystąpień publicznych, jak również unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, a jednak autorkom udało się namówić ją do rozmów i uzyskać sporo informacji. Jeśli znajdą się chętni by spojrzeć na Szymborską okiem jej sekretarza Michała Rusinka polecenia godną okaże się Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej.

Kolejnym eksponowanym tytułem jest  Szymborska Znaki szczególne: biografia wewnętrzna Joanny Gromek-Illg, która kreśli subtelny, wnikliwy i bardzo intymny portret poetki. Polecamy również Śladami Wisławy Szymborskiej: opowieść o poetce oraz komiks Alice Milani Wisława Szymborska: życie w obrazkach ( utkany z fragmentów życiorysu, wierszy i kolaży). Warto poświęcić uwagę pozycjom dedykowanym noblistom oraz licznym tekstom poświęconym analizie i interpretacji wierszy.

Część wystawy to imponująca lista nagród jakie otrzymała, stanowi ona wystarczający dowód na to, że twórczość Szymborskiej była zauważana i doceniana. Szczególnie, gdy w 1996 roku otrzymała Literacka Nagrodę Nobla za „poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działanie historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Nagrodzie Nobla poświęcono odrębne miejsce. Obok laudacji znajdują się cytaty z odczytu noblowskiego Poeta i świat oraz wypowiedzi i opinie znanych osób o autorce. Osobne miejsce na ekspozycji znalazły cytaty z jej twórczości, zwrócono uwagę na muzyczne interpretacje poezji w wykonaniu m. in.  Łucji Prus, Grzegorza Turnaua, zespołu Maanam i wielu innych wykonawców.

Szymborska często powtarzała, że wszystko co ma do powiedzenia jest w jej wierszach. Dlatego odrębny dział wystawy pt. „Niektórzy lubią poezje, ale nie wszyscy” dedykowany jest jej dorobkowi twórczemu. Są tu liczne cytaty, tomiki poezji oraz wybrane wiersze.  Poezja Szymborskiej, należy do najświetniejszych zjawisk liryki współczesnej. Jej wiersze są mądre, dowcipne, pełne językowej maestrii, filozoficzne, uniwersalne, mieszczą obok siebie rzeczy smutne i ironiczne, wzniosłe i banalne, surowe i serdeczne, dojrzałe i młodzieńcze. Język zaliczany do mowy potocznej jednocześnie jest pełen wyrafinowanych chwytów artystycznych.

W twórczości Szymborskiej ważne miejsce zajmują limeryki. Uznawana jest za twórczynie i propagatorkę żartobliwych gatunków literackich takich jak lepieje, moskaliki, odwódki, altruiki i podsłuchańce. O tym jak czytać jej poezję, dowiadujemy się z porady jakiej udzieliła aktorce Annie Dymnej mówiąc : Wiersze trzeba czytać tak jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu. Życzymy zatem wszystkim czytelnikom wielu emocji, przyjemności płynącej z czytania poezji, odnalezienia głębszej myśli, mądrości i rozrywki, abyście mogli podobnie jak uczyniła to kiedyś piosenkarka Magda Ummer powiedzieć: Często w jednym jej zdaniu, odnajduje coś, o czym myślę pół życia. Czytam i dziękuję, że dane mi są te zdania, klucze otwierające tyle pozamykanych drzwi.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, pogłębienia wiedzy o autorce. Wypożyczajcie biografie i tomiki poezji, aby sprawdzić czy zgadzacie się z  Szymborską, że: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Barbara Mazurkiewicz

20220131_115250

Skip to content