W 2021 roku mija 100 lat od dnia w którym urodził się Stanisław Lem – wybitny pisarz, eseista, futurolog, filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, którego twórczość znana jest na całym świecie. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano 30 mln egzemplarzy. Solaris, Cyberiada, Głos Pana, Bajki robotów fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy jego twórczości są obecne w kulturze masowej np. w grach komputerowych.
W roku Lema biblioteka szkolna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie prezentuje sylwetkę i dokonania pisarza podczas wystawy dostępnej od 8 grudnia do końca miesiąca. Obok biografii jest sporo ciekawostek między innymi związanych z zamiłowaniem pisarza do motoryzacji. Wiadomo, że Lem kochał samochody, z przyjemnością nimi jeździł, ale też z pasją o nich pisał. Zapraszamy zatem wszystkich fanów motoryzacji do biblioteki. Sporo ciekawostek znajdą również osoby zainteresowane nowoczesnymi technologiami. Dużo miejsca poświęcono futurologicznym przemyśleniom Lema i jego wizjom dotyczącym przyszłości. Zainteresowani poznają tytuły książek, w których zdołał przewidzieć wynalazki takie jak e-booki i audiobooki, wirtualną rzeczywistość, wyszukiwarkę, drukarkę 3D i inne. Twórczością Lema inspirowali się twórcy popularnej gry „The Sims”. W bibliotece uczniowie znajdą odpowiedź na pytanie z jakiej książki została zaczerpnięta koncepcja gry. Sporo uwagi poświęcono prezentacji ciekawych wydarzeń związanych z obchodami roku Lema. Nie zabrakło informacji na temat adaptacji filmowych powstałych na podstawie prozy Lema oraz inspiracji plastycznych i muzycznych dziełami pisarza. Część wystawy poświęcona jest twórczości Lema i charakterystycznym wątkom związanym z pojawieniem się w jego utworach przybyszów z kosmosu, wojen gwiezdnych, „buntu robotów” przeciwko ich twórcom.
Krótkie opisy poszczególnych utworów Lema pozwalają na szybką orientację w jego twórczości i wybór interesujących czytelnika tytułów.
Hasło wystawy bibliotecznej jest jednocześnie hasłem obchodów roku Lema. Nawiązuje ono do treści książek i oddaje trafność futurologicznych przemyśleń Lema. Wyobraźnia Lema pozwala nam czytelnikom stawiać pytania o naturę człowieka i jego miejsce we wszechświecie, a także, a może przede wszystkim zastanowić się nad skutkami rozwoju technologii. Czytanie jego książek zmusza do myślenia, sam w Doskonalej próżni pisał, że: książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały.
Tym co we wszystkich jego tekstach wydaje się najcenniejsze, to płynące z nich lekcje rozumowania. Jednak, żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto czytać Lema i wyrobić sobie zdanie, czy Lem może być atrakcyjny dla współczesnego czytelnika – zachęcamy do pochylenia się nad jego dziełami i wypożyczenia zarówno książek, które wyszły spod jego pióra, jak i tych poświęconych jego osobie i twórczości.