07
PAź
2021

Literacka Nagroda Nike 2021

Książki mogą ocalić nas i świat, tak jak to leży w ich naturze-

przez najlepsze z możliwych uchwycenie istoty życia.

Inga Iwasiów

 

Tradycyjnie od 1997 roku biblioteka szkolna prezentuje uczniom CKZiU wydarzenia związane  z przyznaniem Literackiej Nagrody „Nike”. Przypominamy, że jest to najważniejsza i najbardziej rozpoznawalna nagroda literacka w Polsce. Ustanowiona przez Fundację „Agory” i „Gazetę Wyborczą”. Celem jej jest promocja literatury współczesnej. W konkursie biorą udział wszystkie gatunki literackie: proza, poezja, dramat. Laureat wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to przyznanie przez jury 20 nominacji, następnie wybór siedmiu finalistów i z tej grupy wyłaniany jest zwycięzca. Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną 100- tysięcy złotych.

W tegorocznym finale znalazły się cztery reportaże: Fuerte Kaspra Bajona, Lajla, znaczy noc Aleksandry Lipczak, Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 Grzegorza Piątka, Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity, powieść Zaświaty Krzysztofa Fedorowicza, tomik poezji Podwójne wahadło Jacka Podsiadło,biografia Panny z >Wesela<. Siostry Mikołajczykówny i ich świat Moniki Śliwińskiej. Wszyscy laureaci podczas finałowej gali, która odbyła się 3.10.2021 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali symboliczne złote pióro.

Zwycięzcą Literackiej Nagrody Nike za  książkę 2020 roku został Zbigniew Rokita za Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku, zdobywając jednocześnie tytuł „Nike” Czytelników.

Na uwagę zasługuje fakt,  że przed Zbigniewem Rokitą, podwójne wyróżnienia otrzymali:
Różewicz Matka odchodzi (2000), J. Pilch Pod mocnym Aniołem (2001), W. Kuczok Gnój (2004), O. Tokarczuk Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015), M. Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem (2018), M. Szczygieł Nie ma (2019).

Kajś to reportaż o losach Górnego Śląska opowiedziany przez pryzmat rodzinnych historii autora. To książka bardzo osobista, która oddaje głos mniejszości. Rokita rekonstruuje wielorakie sposoby zapominania i odsuwania zdarzeń sięgających początków XIX wieku, zamykania Śląska w polskości lub niemieckości, byle daleko od jakiejkolwiek odrębności, autonomii, integralności napisała w laudacji prof. Inga Iwasiów, przewodnicząca jury uzasadniając werdykt.

 

Z okazji przypadającego jubileuszu odbył się  plebiscyt internautów, a tytuł najlepszej książki  25 – lecia zdobył reportaż Nie ma Mariusza Szczygła.

Warto wspomnieć, że kilka tytułów doczekało się ekranizacji np. Wojna polsko-ruska D. Masłowskiej (2009) w reż. Xawerego Żuławskiego, Pod mocnym Aniołem J. Pilcha (2014) w reż. Wojciecha Smarzowskiego, Ciemno prawie noc J. Bator (2019) reż. Borys Lankosz. W tym roku zekranizowany został reportaż Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów – zwycięzca Nike z 2017 roku. Film J. P. Matuszyńskiego pojawił się w kinach 24 września, wcześniej na festiwalu w Wenecji miał światową premierą. Wiadomo, że film ma szansę na Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Tematem jest sprawa Grzegorza Przemyka maturzysty śmiertelnie pobitego przez milicję w 1983 roku (pokazuje cynizm władzy i zamiatanie  prawdy pod dywan).

W najbliższym czasie ma powstać ekranizacja nagrodzonej w 2020 roku powieści Radka Raka Baśń o wężowym sercu albo słowo wtóre o Jakóbie Szeli w reż. Michała Gazdy.

 Zapraszamy wszystkich czytelników do biblioteki, gdzie znajduje się ekspozycja książek nagradzanych od 25- lat Literacką Nagrodą Nike i Literacką Nagrodą Czytelników .

Zachęcamy do obejrzenia i wypożyczenia zwycięskich tytułów. 25 lat to duży rozdział w historii literatury współczesnej. W tym czasie pojawiło się wiele wspaniałych nazwisk, które dają gwarancję dobrej lektury.

20211006_095945

 

Skip to content