04
PAź
2021

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

„ Baśnie i legendy z całego świata” to hasło przewodnie towarzyszące obchodom Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2021 roku.

Z tej okazji biblioteka zaprasza do lektury wydanych w 2019 roku przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie  Podań i legend regionu tarnowskiego. Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie wybranych legend związanych z małą ojczyzną, odsłonięcie źródeł naszej tożsamości i przekazanie mądrości wielu pokoleń.

Przyglądając się powodom atrakcyjności tej książki, podamy kilka argumentów, które sprawiają, że warto po nią sięgnąć.

Jednym z nich jest możliwość poznania historii związanych z pochodzeniem nazw  rodzinnych miejscowości  takich jak Tuchów, Buchcice, Burzyn, Gromnik, Kowalowa, Lubaszowa, Lubcza, Łowczów, Ołpiny, Rzepiennik Biskupi, Rzepiennik Suchy, Rzepiennik Strzyżewski, Rzuchowa, Swoszowa, Skrzyszów, Siedliska, Szerzyny, Żurowa, Zaczarnie oraz wielu innych miejsc regionu tarnowskiego.

Kolejny powód to poznanie legend, podań i opowieści związanych z obiektami, takimi jak zamki, pałace, dwory, kościoły, kaplice oraz bohaterami jak królowie, książęta, rycerze, zbójnicy. Niewątpliwie atrakcyjności dodają opowieści o świętych, pustelnikach, wierzeniach ludowych, wydarzeniach historycznych, wojnach, najazdach, epidemiach, historie związane z klęskami żywiołowymi i zjawiskami meteorologicznymi oraz opisujące cuda i uzdrowienia.

Zapraszamy do lektury niniejszej publikacji. Liczymy, że różnorodność legend i opowieści będąca ważnym elementem naszej tradycji i kultury, rozbudzi ciekawość poznania nie tylko rodzinnej miejscowości, ale wykroczy daleko poza jej obszar, a także dostarczy wielu emocji i przeżyć.

Wszystkich, których interesuje kultura naszego regionu polecamy, dostępne w naszej bibliotece  Tradycje i zwyczaje regionu tarnowskiego, a w niej zwyczaje, wierzenia i obrzędy związane z obchodami świąt ludowych i kościelnych oraz rodzinnych takich jak wesela, narodziny, chrzciny, pogrzeby oraz opisy charakteryzujące budownictwo, sztukę, stroje i codzienne życie na wsi.

Osobom, które chciałyby poznać kulinarne dziedzictwo małej ojczyzny, w szczególności uczniom klas gastronomicznych, polecamy Tradycje kulinarne regionu tarnowskiego, w której znajdują się tradycyjne przepisy charakterystyczne dla naszych terenów.

Zapraszamy do biblioteki!!!

20211003_173853

Skip to content