26
MAJ
2021

Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha

Mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi.

J.Pilch, Pod Mocnym Aniołem

 

Biblioteka szkolna informuje czytelników i wielbicieli prozy Pilcha, że od 28 do 30 maja 2021  odbędzie się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Przez trzy dni w Wiśle będą spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne. Pojawi się ponad sześćdziesięciu pisarzy m in. prozaicy (Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller), poeci (Bronisław Maj), reportażyści (Wojciech Jagielski, Filip Springer) czy literaturoznawcy (Michał Rusinek, Ryszard Koziołek), nie zabraknie aktorów m. in. Robert Więckiewicz. Misją Festiwalu Słowa Granatowe Góry jest, zachowanie tego co najlepsze w twórczość Pilcha. Będą rozmowy o prozie i życiu Pilcha, o poezji, opisywaniu świata i odpowiedzialności za słowo.

Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiła się w twórczości Jerzego Pilcha i nie ma wątpliwości że jej pierwowzorem była właśnie Wisła. Stąd też pomysł, aby uczcić jego pamięć  organizując w mieście duży festiwal literacki.

29 maja mija pierwsza rocznica śmierci pisarza. Z tej też okazji poświęcimy mu nieco uwagi.

Jerzy Pilch ur. 10 sierpnia 1952 w Wiśle, zm. 29 maja 2020 w Kielcach) – polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Laureat wielu nagród m. in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za tom poetycki Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść Pod mocnym Aniołem. W maju 1998 za Tysiąc spokojnych miast otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca, w 1998 został laureatem Paszportu Polityki za powieść Bezpowrotnie utracona leworęczność, w 2004 otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szerszniki za całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego.

Filmowe adaptacje utworów Pilcha:

1994 – Spis cudzołożnic w reż. Jerzego Stuhra

2013 – Pod Mocnym Aniołem w reż. Wojciecha Smarzowskiego

Pilch był autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu: Święta polskie, Żółtego szalika (2000) oraz Miłości w przejściu podziemnym (2006). Jego sztuki były adaptowane dla potrzeb teatru TV: Monolog z lisiej jamy (1998), Narty Ojca Świętego (2006), Zabijanie Gomułki (2018). w 1998 na podstawie powieści Inne rozkosze powstał spektakl telewizyjny. Pisarz był autorem scenariusza dwóch odcinków serialu telewizyjnego Bar Atlantic. W 2001 wystąpił w filmie Wtorek Witolda Adamka. Był bohaterem dokumentu Jerzy Pilch. Wyznania człowieka piszącego po polsku (1999).  Był kibicem klubu piłkarskiego Cracovia. W 2012 ogłosił, że cierpi na chorobę Parkinsona.

Uważny obserwator i krytyczny komentator, wychwytujący nonsensy życia codziennego.  Pisarz, który z ironią, a jednocześnie z ogromną czułością przyglądał się otaczającej nas rzeczywistości

i kondycji człowieka. W powieści Pod mocnym Aniołem napisał: Człowiek pisze książkę i wydaje mu się, że gdy książka pójdzie między ludzi, to zmieni się świat – a to jest […] bardzo wielkie złudzenie. A pisać bez wiary, że pisanie zmieni świat, niepodobna.

Cytując fragment Bezpowrotnie utraconej leworęczności Jerzego Pilcha zapraszamy wszystkich do lektury jego powieści : Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapomnieć, zapomina się je zaś po to, by móc je znowu czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem.

Barbara Mazurkiewicz

20210514_092234

zarzadzenie_16marca

Powered by WordPress Popup