29
KWI
2021

Kontynuacja programu profilaktyczno-edukacyjnego „Znamię! Znam je?- czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry”

Zajęcia w naszej szkole były prowadzone w ramach ogólnopolskiego programu zapobiegania czerniakowi „Znamię! Znam je? – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry”. Jest to program, który powstał w wyniku współpracy koła studenckiego „Onkoma” działającego przy Klinice Gastroenterologii w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Zajęcia ze względu na panującą pandemię odbywały się w tym roku zdalnie.

Głównym celem uczestniczenia w programie było przekazanie młodzieży wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki oraz uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw. Z zajęć skorzystało w tym roku szkolnym prawie trzystu uczniów klas od 1 do 4.

Czerniak – co to jest? Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających  barwnik skóry – melaninę. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą pojawić się zmiany nowotworowe, ale nie tylko na skórze, lecz w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest wyższa o 20% niż w Europie. Przyczyna – to późna wykrywalność spowodowana brakiem wiedzy o profilaktyce. Dlatego należy zwracać uwagę na to, czy coś się dzieje z naszymi znamionami. Patrzmy na ich kolor, czy znamię ma regularny kształt, nieposzarpane brzegi, jaką ma średnicę – czy coś się zmienia, czyli czy znamię ewoluuje, czy pojawiają się nowe zmiany? Lato zbliża się wielkimi krokami więc tym bardziej musimy rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych używając kremów z filtrami UV, nosząc nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrami i unikać ekspozycji na słońce w godzinach 11.00-16.00. Na szkodliwe promieniowanie szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, z piegami, rude, mające liczne pieprzyki i znamiona, osoby u których w rodzinie były przypadki nowotworów skóry oraz  pracujące na powietrzu. Pamiętajmy, że korzystanie z solarium jest jedną z głównych  przyczyn złośliwego raka skóry dlatego – nie opalajmy się w solariach! A w ramach profilaktyki, poza kontrolą stanu naszej skóry wykonywanej przez nas samych, odwiedzajmy przynajmniej raz w roku dermatologa.

Wszystkie niezbędne informacje o czerniaku oraz film edukacyjny można znaleźć  na stronie Akademii Czerniaka https://www.akademiaczerniaka.pl

 

Katarzyna Kwiek

czerniak2021

zarzadzenie_16marca

Powered by WordPress Popup