23
KWI
2021

23 kwietnia ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

„Czytając nigdy nie czujesz się sam”

Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, wydawców i ilustratorów. Organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa.

Właśnie okres, gdy wielu z nas musi wciąż przebywać w domu, to dobre chwile, by nadrobić czytelnicze zaległości. Czytając książki poszerzamy swoje horyzonty, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Data tego święta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu swoje rocznice urodzin lub śmierci obchodzą wybitni pisarze.

Z tej okazji biblioteka szkolna proponuje Wam zapoznanie się z sylwetką i twórczością Tadeusza Różewicza. W tym miesiącu przypada siódma rocznica jego śmierci.

To polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta filmowy. Ten który przeżył i musiał udźwignąć bolesne wojenne doświadczenia ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holokaustu. Jego utwory poruszają bolesne tematy, próbują odpowiedzieć na ważne egzystencjalne pytania.

Tadeusz Różewicz był autorem ponad pięćdziesięciu tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Osobne miejsce w jego dorobku zajmuje twórczość sceniczna. Jego dramaty wystawiane są na scenach całego świata. Zdobył wiele prestiżowych nagród literackich, w tym Pen Clubu, Nagrodę Literacką w Strasburgu, Nagrodę Literacka „Nike” za tom „ Matka odchodzi”. Był ambasadorem polszczyzny.

Zachęcamy Was do zapoznania się z twórczością Tadeusza Różewicza, której najbardziej znane tytuły znajdują się w naszej bibliotece.

-8870416921450960083

2904525505189413721

2776305735877061985
Różewicz

Skip to content