10
MAR
2021

TECHNIK INFORMATYK – charakterystyka zawodu i warunki kształcenia

 

 CHARAKTERYSTYKA ZAWODU:

KAŻDY wybór, jakiego dokonujesz, ma swój rezultat końcowy.”      – Zig Ziglar

technik informatyk

W dzisiejszych czasach każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo wykorzystuje technologię komputerową. Branża IT jest jedną z najszybciej rosnących branż w Polsce. Perspektywy na najbliższe lata są jeszcze lepsze, głównie dzięki funduszom unijnym, które są przeznaczane na rozwój innowacji. Wciąż  rośnie zapotrzebowanie na wiele specjalizacji w IT. Jest to związane m.in. ze wzrostem popularności pracy zdalnej, e-commerce, przeniesieniem obsługi klienta do online, co wymaga dostosowania infrastruktury IT. Potrzebni są software developerzy, UX designerzy, specjaliści ds. infrastruktury, helpdesk czy Big Data(czyli programiści, projektanci i monterzy sieci komputerowych, programiści oraz analitycy baz danych).

 Zdobycie kompetencji technika informatyka może być również świetnym pierwszym krokiem do kariery w innej gałęzi informatyki np. cyberbezpieczeństwieCyber security to rozwijająca się dziedzina, która potrzebuje coraz większej liczby ekspertów. Szanujące się firmy poszukują kompetentnych osób do ochrony swoich danych.

Po zdobyciu dyplomu technika informatyka możesz dalej rozwijać się jako programista. To bardzo popularny i przyszłościowy zawód, a doświadczeni programiści zarabiają bardzo dobre pieniądze zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 Młodzi informatycy  są pozytywnie postrzegani za granicą, dlatego firmy walczą o to, by związali swą przyszłość z Polską. Już dziś nasze rodzime firmy mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Jest wiele miejsc, gdzie pracownik IT jest na wagę złota. Poza tym w tej profesji możesz realizować swoje pasje – szczególnie jeśli zawsze interesowały Cię komputery i informatyka.

 

 WARUNKI KSZTAŁCENIA: 

W trakcie pięcioletniego kształcenia w zawodzie technik informatyk zdobędziesz wiedzę i umiejętności w obszarze montażu komputerów, instalacji systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych oraz projektowania stron internetowych i programowania aplikacji internetowych. Po ukończeniu szkoły średniej zdecydujesz, czy będziesz kontynuował naukę na studiach wyższych ukierunkowanych w konkretny obszar informatyki, podejmiesz pracę, czy rozpoczniesz własną działalność gospodarczą związaną z branżą IT.

Zajęcia prowadzone są w nowoczesnych i dobrze wyposażonych salach komputerowych. Oprócz klasycznych stanowisk komputerowych o bardzo dobrych parametrach pracownie wyposażone są w urządzenia niezbędne do realizacji zajęć, laboratoriów z sieci komputerowych (przełączniki oraz routery firm TP-Link, CISCO, HP), programowania układów elektronicznych (Arduino Raspberry Pi), sterowników PLC firmy Siemens wykorzystywanych w automatyce.

Uczniowie technikum informatycznego w CKZiU w Tuchowie mogą uczestniczyć w kursie w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej – „Informatyka stawiam na rozwój” realizowanego przez WSTiE w Suchej Beskidzkiej oraz zajęciach w ramach działalności Akademii CISCO.

Lokalna Akademia CISCO w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie powstała w styczniu 2011 roku. Działa przy  wsparciu Academy Support Center w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Cisco Networking Academy oferuje kompleksowe kształcenie umożliwiające słuchaczom/uczniom rozwój umiejętności z zakresu technologii informacyjnych, które są niezbędne w rozwoju kariery zawodowej, podczas kontynuowania nauki oraz zdobywania honorowanych na całym świecie certyfikatów potwierdzających umiejętności zawodowe.

Skip to content