10
MAR
2021

TECHNIK ELEKTRYK – charakterystyka zawodu i warunki kształcenia

Elektryk

Elektryk jest pojęciem najbardziej ogólnym, związanym z pracą przy elektrotechnice. Elektrykiem jest elektromonter, elektroenergetyk, elektromechanik. Elektryk jest zawodem poszukiwanym na rynku pracy w Polsce, jak i zagranicą.

Elektryk to zawód rozwojowy, dający możliwości poszerzania swoich kwalifikacji zawodowych w takich profesjach jak elektronika, automatyka itp. Podczas gdy zapotrzebowanie na niektóre zawody jest dosyć ruchome i spada, wtedy gdy rynek nasyci się już specjalistami z danej branży, w innych branżach zapotrzebowanie jest zawsze. Dzieje się tak chociażby w przypadku zawodu elektryka. Dobry elektryk jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Oczywiście muszą to być doświadczeni specjaliści z odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem oraz kwalifikacjami czy uprawnieniami. Jeśli więc decydujemy się na zawód elektryka, warto nieustannie się kształcić i zdobywać nowe uprawnienia. Im będzie ich więcej, tym więcej możliwości zawodowych. Osoby kształcące się w naszej szkole w zawodzie technik elektryk na zajęciach praktycznych rozpoczynają swoją przygodę z tym zawodem.

W pracowniach elektrycznych, które zostały wyposażone w narzędzia, urządzenia i pomoce dydaktyczne najwyższej klasy, uczniowie zdobywają pierwsze szlify, wiedzę i umiejętności potrzebne w tym zawodzie z uwzględnieniem panujących trendów na rynku pracy. Pracownie cały czas są modernizowane i zaopatrywane zgodnie z najnowszymi technologiami i nowinkami wchodzącymi na rynek branży elektrycznej. Nasze pracownie są  najbardziej zaawansowaną technologicznie placówką dydaktyczną branży elektrycznej, dysponujemy aulą wykładową wyposażoną w stanowiska komputerowe z profesjonalnym oprogramowaniem, modułami fotowoltaicznymi, urządzeniami pomiarowymi do wykonywania badań odbiorczych i pomiarów, stanowiskami do wykonywania ćwiczeń z zakresu instalacji elektrycznych, podłączania, uruchamiania i manipulowania maszynami elektrycznymi, urządzeniami audio-wizualnymi do prowadzenia szkoleń, webinariów i nauki przy współpracy ze wspierającymi nas producentami osprzętu elektrycznego i branży elektrycznej, także odnawialnych źródeł energii (OZE).

W naszej szkole organizujemy wyjazdy do zakładów pracy i fabryk związanych z branżą elektryczną, wycieczki techniczne związane z zawodem, płatne praktyki wakacyjne (zagraniczne) dla uczniów. Nasza szkoła organizuje konkursy zawodowe, które pozwalają uczniom zdobywać cenne nagrody przydatne w swoim zawodzie. Dodatkowym atutem są bezpłatne kursy zawodowe, które czynią naszych absolwentów bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy.

Nasza placówka kształci przyszłą kadrę przygotowaną do pracy  w Polsce, a poprzez duży nacisk na języki obce również za granicą. Chyba nie ma takiej gałęzi gospodarki, która byłaby w stanie funkcjonować i rozwijać się bez udziału elektrotechników. Technicy elektrycy zajmują się m.in. projektowaniem, wykonywaniem i montowaniem instalacji oraz podzespołów, czy też naprawą i  konserwacją urządzeń oraz maszyn elektrycznych. Są odpowiedzialni za bezpieczne działanie instalacji elektrycznych w naszych domach i zakładach pracy, jak również za sprawne funkcjonowanie sieci trakcyjnych. Zawód elektryka jest zawodem wymagającym, ale daje wiele satysfakcji i możliwości, nie jest zawodem nudnym. Ukończenie technikum elektrycznego daje możliwości do dalszego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji w branży elektrycznej i pochodnych, poszerzania horyzontów na studiach w innych profesjach.

Elektryk jest z pewnością zawodem z przyszłością, a  plany przejścia gospodarek światowych na zieloną energię będą generowały popyt na specjalistów w tym zawodzie jeszcze bardzo długo ze względu na przystosowanie sieci elektroenergetycznych do nowych wyzwań, które są stawiane przez postęp technologiczny i konieczność życia w zgodzie z naturą.

Skip to content