02
MAR
2021

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Chciałem powiedzieć światu tylko jedno słowo,

Ponieważ nie potrafiłem tego, stałem się pisarzem.

                 Stanisław Jerzy Lec, Myśli nieuczesane

 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy obchodzony 3 marca,  został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy, działające od 1921 roku w Londynie ( w Polsce od 1925 założone przez Stefana Żeromskiego).

Celem Dnia Pisarzy jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. W tym dniu oczy całego świata kierują się w stronę pisarzy. Święto jest doskonałą okazją, by uczcić ich pracę i trud, a przede wszystkim pamięć o nich. Bez nich nie byłoby książek, które wszyscy tak kochamy.

W tym dniu biblioteka szkolna koncentruje się na osobie pisarza!!!

Z tej okazji przygotowano ekspozycję wybranych publikacji o pisarzach z całego świata.

Nic tak dobrze nie pozwala poznać twórców jak pisane przez nich dzienniki, listy, autobiografie. Ważnym elementem poznania są też biografie. Zapraszamy do przyjrzenia się wybranej literaturze

oraz do wypożyczania i poznawania życiorysów, nie tylko autorów lektur szkolnych, ale i tych wykraczających poza kanon.

Jest kilka ważnych powodów dla których warto sięgnąć po wyżej wymienioną literaturę.

Zapewniamy, że oprócz wiedzy jaką zdobędziecie, dostarczą Wam doskonałej rozrywki.  Poznacie historie ich życia i dowiecie się jakimi byli ludźmi. Zdobędziecie cenną wiedzę o czasach i epoce w której żyli. Odkryjecie wielkie tajemnice, namiętności i sekrety, troski dnia codziennego oraz czynniki, które miały wpływ na ich twórczość przez co niejednokrotnie łatwiej Wam będzie odczytać ich dzieła.  Obok suchych faktów, znajdziecie prawdziwe życie. Poznacie ludzi którzy mają swoje potrzeby, słabości, nałogi, fobie. Ludzi, którzy podobnie jak każdy z nas mają problemy rodzinne, wady, popełniają błędy, a ich życie często przebiega dramatycznie, zaskakująco, a niekiedy nie jest wolne od skandali. Przyglądając się takim autentycznym postaciom przestaną być posągowe i niedostępne, a dzieła staną się przystępne.

Wszystkim pisarzom w dniu ich święta, życzymy wspaniałych dzieł i lekkiego pióra.

Dziękujemy, że pomimo ciężkiego dla nich czasu związanego z pandemią, wciąż dla nas tworzą, zarażają entuzjazmem, otwierają przed nami swoje domy by towarzyszyć nam , umilać czas i odpowiadać na pytania podczas autorskich spotkań online.

Dziękujemy za obecność w dobrych i złych chwilach, za towarzystwo w chwilach samotności, za niesienie radości i zarażanie dobrą energią, za pokazywanie życia z jego blaskami i cieniami, za pokazywanie , że pomiędzy białym i czarnym jest wiele barw i odcieni. Dziękujemy za to, że dzięki Wam możemy być  w wielu miejscach i odczuwać całą gamę emocji. Za śmiech, łzy i wzruszenie, dodawanie otuchy w chwilach gdy jest ciężko, pokazywanie różnych punktów widzenia i rozwiązań sytuacji, które wydają się nie do rozwiązania.

Wszystkim czytelnikom życzymy niepowtarzalnych chwil spędzonych w towarzystwie ulubionych pisarzy i zapraszamy do biblioteki.  Sympatykom książek proponujemy, aby święto stało się  okazją do refleksji i odpowiedzi na pytanie: co ja jako czytelnik zawdzięczam pisarzom?

20210224_092006

Skip to content