17
LUT
2021

5 rocznica śmierci Umberto Eco

Wybitny pisarz, eseista, filozof, erudyta, wielki humanista, wielokrotnie wymieniany jako pewniak do Literackiej Nagrody Nobla. Niestety nie otrzymał jej. Otrzymał z kolei tytuł Doctora Honoris Causa ponad trzydziestu uczelni. Wśród nich są też polskie szkoły wyższe. Eco jako pisarz ofiarował światu wiele. Pisał powieści, które trafiły na listy bestsellerów. Pisał też podręczniki akademickie, książki dla dzieci i młodzieży. Jest autorem wielu esejów na temat teorii literatury i współczesnego świata.

Eco nie tylko pisał książki, ale też je kochał. Wierzył, że książki nigdy nie znikną. Jego księgozbiór to ponad 50 tysięcy tytułów. Pisarz znał też polską literaturę i czuł się częścią polskiej kultury. „Quo vadis”Henryka Sienkiewicza przeczytał w wieku dwunastu lat. Uwielbiał też poezję Wisławy Szymborskiej, a najbliższa była mu twórczość St. Jerzego Leca. Umberto Eco zasłuchiwał się też w muzyce Chopina. Autor trzykrotnie odwiedził Polskę.

Jego powieść „Imię róży” okazała się światowym bestsellerem przetłumaczonym na 44 języki. Za tę powieść otrzymał w 1981 roku najważniejszą we Włoszech literacką Nagrodę Stregi, a w 1986 „Imię róży” trafiło do kin.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” tymi słowami pisarza biblioteka szkolna zachęca do przeczytania książek dostępnych w naszym księgozbiorze. Lektura tak znakomitego myśliciela inspiruje do własnych refleksji i spostrzeżeń.

Serdecznie zapraszamy

umberto IMG_20210204_090044937

Skip to content