01
LUT
2021

Nagroda Literacka Skrzydła Dedala 2020 dla Małgorzaty Musierowicz

Biblioteka szkolna CKZiU w Tuchowie z ogromną przyjemnością informuje czytelników o przyznaniu przez Bibliotekę Narodową – Małgorzacie Musierowicz, autorce i ilustratorce książek dla dzieci i młodzieży – Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 2020.

Pisarkę wyróżniono zacałokształt twórczości, w której z odwagą, humorem i przenikliwością uchwycone zostało piękno i dobro codziennego życia w sposób wolny od banału i kiczu.

Za pochwałę etosu inteligenta, wysokiej próby kunszt literacki i swadę narracyjną”.

 

Należy wspomnieć, że Nagroda Literacka Skrzydła Dedala została ustanowiona przez Bibliotekę Narodową w 2015 roku. Od tej pory wyróżnienie to przyznawane jest corocznie pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz problematyki społecznej. Oceniane są walory poznawcze twórczości, niekonwencjonalność sądów, opinii, odwaga i precyzja myśli oraz piękno słowa. W ostatnich edycjach Skrzydła Dedala otrzymali historyk prof. Andrzej Nowak, dramatopisarz Wojciech Tomczyk, filozof i eseista Piotr Nowak, Marta Kwaśnicka, Renata Lis, Przemysław Dakowicz.

 

Wracając do tegorocznej laureatki, spróbujemy wymienić powody dla których warto zwrócić uwagę na jej twórczość i dlaczego warto ją promować ?

Powołując się na laudację jury- wygłoszoną przez o. Janusza Pydę z okazji przyznania nagrody dowiadujemy się że: Małgorzata Musierowicz jest autorką cyklu składającego się z dwudziestu dwóch powieści o nadrzędnym tytule Jeżycjada. Saga ta powstawała w czasie gdy mieliśmy prawo być rozczarowani otaczającym nas światem, a więc i niezbyt skorzy, by słuchać jeszcze o nim opowieści. Marzyliśmy o innym świecie – lepszych dniach. Ale taka jest już natura człowieka, że najchętniej słucha on o sobie, o tym, co go dotyczy i otacza, co zna z własnego doświadczenia. Otóż Małgorzata Musierowicz znalazła sposób na tę kwadraturę koła: wymyśliła „lepszy świat” na podstawie tego znanego – szarego i nieprzyjaznego. Ale wymyśliła go tak, że nie przestał być sobą, że w dalszym ciągu identyfikowało się go z tym, w którym się żyło. Po co emigrować, po co odlatywać w jakieś cudowne lub nierealne krainy, skoro można poczuć się dobrze, a nawet komfortowo w swojskich, rodzimych Jeżycach? Po co odwoływać się do piętrowych genealogii hobbitów, trolli czy elfów, skoro mamy pod ręką świetną rodzinę Borejków? Po co utopijnie marzyć o rozmaitych Riwierach, ekskluzywnych klubach, luksusowych jachtach i willach, skoro bardzo sensownie i wesoło można żyć w znanej nam rzeczywistości. Trzeba tylko tak o niej opowiedzieć, by stała się nie tylko wiarygodna, ale w swej wiarygodności atrakcyjna i godna pozazdroszczenia, czyli aby przedstawiony modus vivendi stał się wzorem do naśladowania. (…) o. Jerzy Pyda mówił   także o tym, że: M. Musierowicz musiała swój obraz uwznioślić, a nade wszystko przekonać, że mimo owej niewinnej idealizacji jest on prawdziwy. Więcej: że tak właśnie wygląda i powinno wyglądać życie. Projekt ten powiódł się jak mało komu i jak rzadko kiedy. Przede wszystkim świadczą o tym ogromne nakłady kolejnych tomów. Wspomniał że: Jeżycjada i sama pisarka stały się dla sporej części naszego społeczeństwa swoistym punktem odniesienia i drogowskazem. Postrzega się Musierowicz jako wybitną wychowawczynie – mądrą, wymagającą,  ale i życzliwą i nade wszystko dowcipną. Humor pani Małgorzaty jest powszechnie znany i nie ma się co tu nad nim rozwodzić. Ale ceniona jest ona również za żelazną formę, za świetny, błyskotliwy styl i za swadę narracyjną.

 

Informacja o przyznanej M. Musierowicz nagrodzie bardzo nas ucieszyła. Przypominamy, że biblioteka szkolna w cyklu „Obraz młodych ludzi w literaturze młodzieżowej” rozpoczęła reklamę powieści młodzieżowych na Facebooku szkoły m. in.  prezentując twórczości tej pisarki. Wszystkich zainteresowanych prosimy – zajrzyjcie do wpisu z dn. 18.11.2020 na FB CKZiU w Tuchowie.

Zachęcamy do czytania dostępnych w naszej bibliotece powieści Małgorzaty Musierowicz!!!

20210122_085110

Skip to content