27
STY
2021

Nagroda Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” 2020

20210126_185331Biblioteka szkolna informuje, że Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku” 2020 w kategorii książka dla młodzieży otrzymała Ewa Nowak za Orkan Depresja.

Ewa   Nowak podjęła bardzo ważny i trudny  temat jakim jest depresja. W dzisiejszych realiach , świecie pełnym chaosu,  szybkiego przepływu informacji, stawianych wymagań wiele osób mierzy się z tym problemem i nie dotyczy on tylko dorosłych, a coraz częściej młodzieży i dzieci. Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Cierpi na nią prawie jedna trzecia nastolatków.  Ewa Nowak w rozmowie z Magdaleną Walusiak zamieszczoną w „Cogito” 4/2020 wyznała, że po przyjrzeniu się statystykom zrozumiała że musi zmierzyć się z tematem depresji. Poruszyło ją to, że młodzież masowo zgłasza problem i nie ma z kim o nim porozmawiać. Mówiła też o tym, że : dzieci żyjące w rodzinach, uczące się w szkołach, otoczone nauczycielami, pedagogami, psychologami i terapeutami, pieniędzmi rodziców, dziadkami, nianiami są samotne. A o to w depresji chodzi, że człowiek jest straszliwie sam na świecie.

Autorka głównym bohaterem powieści uczyniła szesnastoletniego Borysa, cierpiącego na depresję.  W wywiadzie, którego  udzieliła na łamach  „Cogito” 4/2020 czytamy: Jeśli mi się udało, Borys jest prawdziwy i ta historia jest prawdziwa, to moja powieść zaspokoi potrzebę czytania o kimś bliskim, kto doświadczył takiej samej niezrozumianej, ignorowanej we współczesnym świecie traumy. Chciałam pokazać jak bardzo Borys potrzebuje pomocy i jak bardzo wszystkich do siebie zniechęca. To jest clou powieści. Po tym najłatwiej rozpoznać depresję. Osoba, która miota się i kąsa, to człowiek, który wyje o pomoc. 

Co takiego jest w tej książce co spowodowało, że została nie tylko zauważona, ale wyróżniona  nagrodą ?

 Odpowiedzi należy szukać w uzasadnieniu decyzji jury. Wygłosiła je jurorka Joanna Żygowska mówiąc, że jest to: Historia o bohaterach poruszających się na granicy zewnętrznej i wewnętrznej, którzy przekonują się, że boleć może nie tylko ciało. Depresja tytułowego bohatera Borysa Orkana jest doświadczeniem nie tylko jego, ale i jego najbliższych. Okazuje się, że w jego otoczeniu zmaga się z nią więcej osób, choć początkowo się o tym nie mówi. To lektura emocjonalnie trudna, wymagająca, ale i bardzo potrzebna. Pisarka uczula i wskazuje w historiach swoich postaci momenty, zdarzenia, drobne elementy, które bywają na co dzień ignorowane, niezauważane przez rodziców, znajomych i nas samych, a mogą być symptomem choroby. Takiej książki w literaturze dla młodych jeszcze nie było. Ewa Nowak wyraźnie mówi. Depresja to choroba. Bywa chorobą śmiertelną, ale można i trzeba ją leczyć, a nawet wyleczyć. Autorka nie opisuje jednostki chorobowej, ale jej różne oblicza, twarze nastolatków i młodych dorosłych.

Nadmienić należy, że celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki. Nagradzani są współcześnie żyjący twórcy, a konkurs odnosi się do książek opublikowanych w Polsce. Został ustanowiony w 1988 roku. Wydawcy nagrodzonych książek zyskują prawo do używania znaku graficznego nagrody.

Zainteresowanym przypominam nazwiska pisarzy, którzy zdobyli nagrodę w poprzednich latach: Agnieszka Wolny-Hamkało za Lato Adeli (2019), Joanna Jagiełło Jak ziarnka piasku (2018), Marcin Szczygielski Serce Neftydy (2017), Joanna Rabicka Rutka (2016), Małgorzata Warda Pięć sekund do Io (2015), Anna Piwkowska Franciszka (2014), Ewa Przybylska Most nad Missisipi (2013), Marcel A. Marcel Oro (2012), Zofia Beszczyńska Jajko księżyca (2011), Marcin Szczygielski Omega (2010), Ewa Nowak Bardzo biała wrona (2009), Małgorzata Gutowska-Adamczyk 13.Poprzeczna (2008), Barbara Kosmowska Pozłacana rybka (2007), Wśród wyróżnionych w poprzednich latach znalazły się  m. in. Doroty Terakowskiej Samotność Bogów, Tam gdzie spadają anioły, Córka Czarownic, Małgorzaty Musierowicz Noelka, Krystyny Siesickiej Chwileczkę, Walerio…, Tomka Tryzny Panna Nikt, Ewy Nowackiej Emilia z kwiatem lilii leśnej, Ewy Przybylskiej Dzień kolibra, Beaty Ostrowickiej Świat do góry nogami.

 Mamy nadzieję, że powieść Ewy Nowak stanie się pretekstem do rozmowy w szkole, w domu  i w grupie kolegów. Pokaże , że warto rozmawiać o własnych emocjach, uczuciach i lękach. Nauczy , że zamiast oceniać zawsze warto wysłuchać i wykazać się empatią. Nie pozwólmy, żeby depresja, była tematem tabu albo przedmiotem żartów. 

Zachęcamy do lektury nagrodzonej książki oraz zwycięskich tytułów z lat poprzednich !!!

 Warto nadmienić, iż na końcu książki Orkan depresja zostały zamieszczone informacje,

 gdzie można zwrócić się w celu uzyskania bezpłatnego, anonimowego wsparcia

20210126_131455

Skip to content