25
STY
2021

ZMARŁ MISTRZ POLSKIEGO KOMIKSU HENRYK JERZY CHMIELEWSKI POPULARNY „PAPCIO CHMIEL”

obraz

Był  legendą polskiej szkoły graficznej, rysownik, ikona kultury  . W polskim komiksie nie było i długo nie będzie postaci takiego formatu. Był twórcą popularnej serii komiksów poświęconej przygodom Tytusa, Romka i  A’Tomka. Przez całe życie był związany z Warszawą, jako młody chłopak walczył w Powstaniu Warszawskim w 7. pułku piechoty ”Garłuch”, był żołnierzem Armii Krajowej. Od 1947 roku pracował w prasie i w „Świecie Przygód”, później w „Świecie Młodych”. Choć znamy go przede wszystkim jako twórcę historyjek o Tytusie ,w początkowym etapie kariery rysował inne komiksy a także obrazki satyryczne. Jego artystyczne życie zdominował jednak Tytus: najbardziej uwielbiany bohater polskiego komiksu. Papcio Chmiel poświęcił mu kilkadziesiąt książeczek i wiele wydawnictw okolicznościowych ,powstały też animacje i pełnometrażowy film, gra komputerowa i teatralne adaptacje oraz niezliczone gadżety. W 2009 roku stworzył na murze Muzeum Powstania warszawskiego mural poświęcony trójce bohaterów.

 Humor Papcia Chmiela dla wielu czytelników był jedną z  pierwszych lekcji dystansu do rzeczywistości. Wyobraźnia , abstrakcyjny  humor, dynamiczna fabuła ,kapitalny język – dziesiątki powiedzonek z komiksów weszło do codziennego użytku. Komiksy powstały przede wszystkim w latach 70  i 80  –  to wspomnienia z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników. Papcio Chmiel nie potrafił porzucić rysowania, do niemal ostatnich chwil pozostał aktywnym twórcą.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku – Papcio Chmiel na premierze kolekcji „Tytus, Romek i  A’Tomek” :  https://www.youtube.com/watch?v=YcTrKxEeMVE

 

Skip to content