25
LIS
2020

Adam Mickiewicz – wieszcz narodowy – 165. rocznica śmierci.

26 listopada 2020 roku przypada 165. rocznica śmierci Adama Mickiewicza (1798-1855),  jednego z najwybitniejszych twórców literatury polskiej. Życie Mickiewicza to przykład klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia.

Poeta, wizjoner, publicysta, działacz polityczny. Jego twórczości i działalności publicystycznej nie sposób oddzielić od życia prywatnego. Barwny i pełen tajemnic życiorys Mickiewicza wymaga wnikliwej analizy, a ta staje się możliwa dzięki licznym biografiom, wydawnictwom encyklopedycznym, opracowaniom historyczno-literackim. Spośród wielu dzieł poświęconych pisarzowi na szczególną uwagę zasługuje dostępny w naszej bibliotece Zbiór listów, wierszy i rozmów Mickiewicza z lat 1817-1831 w układzie Adama Mauersbergera (daje on wgląd nie tylko w uczucia, emocje, przeżycia, znajomości i wydarzenia z życia poety, daje również możliwość poznania źródeł inspiracji i pozwala na dokonanie analizy jego twórczości). Wszystkim, którzy pragną poznać pisarza, jako zwykłego człowieka z krwi i kości, fascynują ich tajemnicze historie z życia prywatnego, polecamy lekturę książki Kobiety w życiu Mickiewicza. Stanisław Koper poddaje wnikliwej analizie  związki wieszcza z kobietami. Autor bogato cytuje listy, pamiętniki, nie unika też wykorzystania twórczości Mickiewicza.

Do najważniejszych dzieł należą: zbiory poezji, wydane w 1822 Ballady i romanse uznane za początek epoki romantyzmu w Polsce, Sonety krymskie, powieści poetyckie Grażyna i Konrad Wallenrod, dramat Dziady oraz epopeja narodowa Pan Tadeusz.

Odpowiadając na pytanie poety Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha? biblioteka szkolna proponuje wysłuchanie wierszy w interpretacji artystów (aktorów i muzyków), które znajdują się na kanale You Tube. Polecamy utwór Niepewność rozsławiony interpretacją Marka Grechuty. Zachęcamy do wybrania dowolnego wiersza z bogatego dorobku poety i odczytanie go według własnej interpretacji.

Barbara Mazurkiewicz

 

AM2

 

 

AM1

Skip to content