09
PAź
2020

Literacka Nagroda Nike 2020

Po raz 24. przyznano Nagrodę Literacką Nike uznawaną za najwybitniejsze polskie wyróżnienie w dziedzinie literatury. Uroczystość ogłoszenia laureata i wręczenia nagrody odbyła się w niedzielny wieczór  04.10.2020 roku w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorami byli Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” i „Gazeta Wyborcza” zaś fundatorem Fundacja Agory.

W finale znalazły się dwie powieści, dwa eseje, biografia i dwie książki reporterskie. Z siedmiu autorów nominowanych do tegorocznej nagrody – jury pod przewodnictwem prof. Pawła Próchniaka nagrodziło Radka Raka za książkę „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Na stronie wydawnictwa czytamy: Baśń nie jest powieścią historyczną choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wymyta z legend, w które obrosła postać polskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czai się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełna ironii, humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

Przewodniczący jury Paweł Próchniak wygłaszając laudację podkreślił, że nagrodzona książka przypomina o potrzebie mitu, podpowiada, że pod powierzchnią rzeczywistości […] pulsują dawne mitologie, zapomniane klechdy, tajemnicze fabulacje” . Zwrócił uwagę, że słychać w „Baśni o wężowym sercu” różne echa i tony literatury, podskórnie pracują w niej głosy wielu pisarzy.

Na uwagę zasługuje fakt, że nagrodzona książka wyszła spod pióra lekarza weterynarii, a zwycięzca otrzymał 100 tys. zł. i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Czytelnicy  za najlepszą pracę, uznali reporterski zbiór „27 śmierci Toby’ego Obedy” Joanny Gierak-Onyszek, której przyznano tytuł Nike Czytelników 2020.

Zachęcamy wszystkich miłośników literatury do zapoznania się z historią Nagrody Nike..

Wystawa zorganizowana w bibliotece szkolnej koncentruje się na prezentacji tegorocznych laureatów, przybliża też potencjalnemu czytelnikowi siedem finałowych tytułów.

Na wystawie zaprezentowano 24. książki laureatki począwszy od 1997 roku oraz zdobywczynie nagrody czytelników.

Siedmiokrotnie, laureaci doceniani przez jury uzyskali jednocześnie najlepsze noty wśród czytelników. Tak było z książkami: Matka odchodzi Tadeusza Różewicz (2000), Pod mocnym aniołem Jerzego Pilcha (2001), Gnojem Wojciecha Kuczoka (2004), Biegunami Olgi Tokarczuk (2008), Księgami Jakubowymi (2015), Rzeczami, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy (2018), Nie ma Mariusza Szczygła (2019).

Na uwagę zasługuje fakt, iż na przestrzeni dwudziestu czterech lat najczęściej docenianą przez czytelników pisarką była Olga Tokarczuk. Po raz pierwszy fani literatury ocenili ją wysoko za Prawiek i inne czasy (1997), następnie za Dom dzienny, dom nocny (1999), Grę na wielu bębenkach (2002), Biegunów (2008) i Księgi Jakubowe (2015)

Zapraszamy młodzież i nauczycieli do zapoznania się ze zgromadzonymi na wystawie materiałami. Życzymy wielu wzruszeń i niezapomnianych przeżyć wszystkim, którzy zdecydują się sięgnąć po lekturę  tej ważnej i wartościowej  współczesnej literatury polskiej.

Adrianna Wasiek

6365865979247725935 2280795278034436697

Skip to content