20
MAJ
2020

Program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?- czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry”

Zajęcia w naszej szkole były prowadzone w ramach ogólnopolskiego programu zapobiegania czerniakowi „Znamię! Znam je? – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry”. Jest to program, który powstał w wyniku współpracy koła studenckiego „Onkoma” działającego przy Klinice Gastroenterologii w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Głównym celem uczestniczenia w programie było przekazanie młodzieży wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki oraz uświadomienie wartości odpowiednich zachowań i postaw. Z zajęć skorzystało w tym roku szkolnym ponad trzystu uczniów. Zasady profilaktyki czerniaka realizowane były zawsze na lekcjach biologii szkole, a dzięki uczestnictwu w programie uczniowie mogli skorzystać dodatkowo z filmu edukacyjnego, poglądowych zdjęć nowotworów skóry oraz wielu ciekawych informacji.

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających  barwnik skóry – melaninę. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą pojawić się zmiany nowotworowe, ale nie tylko na skórze lecz w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest wyższa o 20% niż w Europie. Przyczyna – to późna wykrywalność spowodowana brakiem wiedzy o profilaktyce. Dlatego należy zwracać uwagę na to, czy coś się dzieje z naszymi znamionami. Patrzmy na ich kolor, czy znamię ma regularny kształt, jaką średnicę i czy coś się zmienia, czyli czy znamię ewoluuje? Lato zbliża się wielkimi krokami więc tym bardziej musimy rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych używając kremów z filtrami UV, nosząc nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrami i unikając ekspozycji na słońce w środku dnia. Na szkodliwe promieniowanie szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, z piegami, rude, mające liczne pieprzyki i znamiona, osoby u których w rodzinie były przypadki nowotworów skóry oraz  pracujące na powietrzu. Pamiętajmy, że korzystanie z solarium jest także przyczyną złośliwego raka skóry więc – nie opalajmy się w solariach! A w ramach profilaktyki, poza kontrolą stanu naszej skóry, odwiedzajmy przynajmniej raz w roku dermatologa.

Wszystkie niezbędne informacje o czerniaku oraz filmik edukacyjny znajdują się  na stronie Akademii Czerniaka.

W szkole na zakończenie zajęć organizowany jest konkurs online o profilaktyce czerniaka. Zadaniem uczniów jest wykonanie prac jedną z metod: mogą stworzyć plakat edukacyjny, ulotkę biologiczną lub e-portfolio, mają szansę wykazać się zdobytą wiedzą i kreatywnością.

czerniak1

Skip to content