08
MAJ
2020

Tydzień Bibliotek

Drodzy czytelnicy w dniach 8-15 maja 2020 obchodzony jest w całej Polsce Tydzień Bibliotek.

 Z tej okazji zapraszamy Uczniów i Nauczycieli do napisania krótkiej refleksji na temat „Moje skojarzenia związane z biblioteką”  ( mogą to być  wspomnienia, wrażenia, krótkie myśli, cytaty …) Fantastycznie byłoby, gdybyście dołączyli zdjęcie ( najlepiej takie na którym czytacie, może być zdjęcie książek, domowej biblioteczki, sytuacji która kojarzy się z biblioteką i czytaniem….). Jak zwykle liczymy na Waszą kreatywność.

Prosimy o przesłanie zdjęcia wraz z informacją na podany adres e mail:  mazurkiewiczbarbara04@gmail.com   Wysłanie samego tekstu lub zdjęcia + tekst jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację na stronie szkoły i Facebooku szkoły.

Resized_20190607_100358 (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteki i książki są nieodłączną częścią życia  każdego z nas. Zaprezentujemy   jakie opinie na temat bibliotek wyrazili  entuzjaści literatury i kultury. Przytaczamy kilka wypowiedzi opublikowanych 23 sierpnia 2019 r. w ramach akcji Ludzie kultury o bibliotekach.

Natalia Kukulska – wokalistka:

„Wspaniale jest wracać do niektórych książek, cudownie jest nimi się dzielić… Biblioteki są pełne szacunku do czytelników. To świątynie słowa pisanego”

Hirek Wrona – dziennikarz:

„Mam ogromny sentyment do bibliotek, ponieważ moja Mama pracowała przez 43 lata w bibliotece w

Mielcu – i ja się w bibliotece wychowałem. Mama przez książki nauczyła mnie odbierać świat, sprawiła, że jako dziecko czytałem bardzo dużo, nawet Dostojewskiego”

Adam Wolski – wokalista Golden Life:

„ Lubię biblioteki za to, że dzięki nim można mieć dostęp do dużej ilości książek, których nie trzeba gromadzić, tylko czytać, czytać i oddawać!”

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka, felietonistka:

„Biblioteki współcześnie to serca lokalnych zmian i oddalonej aktywności małych społeczności(…). Bibliotekarka jest nie tylko „wypożyczarką książek”, ale psycholożką, umiejącą słuchać i doradzać. Jest korepetytorką dla dzieciaków i seniorek. Jest administratorką kultury

i specjalistką od zabawy…”

Ewa Cielesz – pisarka, autorka trylogii „Córka cieni i „Pochyłe niebo”:

„Dla mnie biblioteka to poszukiwanie, drążenie tematów, ucieczka od szarości, wyciszenie, spokój. Buszowanie między regałami bez pośpiechu, ze świadomością, że w każdej chwili mogę zwrócić się o fachową pomoc do bibliotekarza, pozwala na swobodne zebranie myśli, daje poczucie spokoju, pewnego rodzaju bezpieczeństwo i pewność, że znajdę to, czego szukam. To idealne miejsce, by poznać ciekawych ludzi na organizowanych spotkaniach, przejrzeć wydawnicze nowinki, wymienić się poglądami. Można tu łatwo się zatracić.”

Izabela Skorupka – autorka książek dla dzieci, autorka piosenek i instruktorka teatralna:

„ Myślę, że gdy zamykają się drzwi za ostatnim czytelnikiem, gdy Pani Bibliotekarka lub Pan Bibliotekarz przekręca klucz po raz ostatni, gdy nadchodzi noc, postacie wychodzą z kart swoich książek i dokazują. Dzielą się swoimi przygodami, kłócą, kochają, rozwiązują zagadki… W bibliotekach mieszka magia, to nie ulega wątpliwości. Papierowe książki, to nie przedmioty, to istoty przepełnione naszymi marzeniami i tęsknotami. Gdy byłam małą dziewczynką odwiedzałam bibliotekę szkolną niemal codziennie, uwielbiałam sympatyczną Panią, która ją prowadziła, korzystałam z jej sugestii dotyczących lektur. Dziś gdy chodzę na spotkania z młodymi czytelnikami widzę, ze nadal są tacy, którzy szukają w bibliotekach przygód i emocji, których nie znajdą nigdzie indziej, a książki traktują jak najlepszych przyjaciół. Wierzę, że ludzie nigdy nie przestaną czytać. Słowa mają wielką moc!”

Zofia Posmysz – nestorka polskiej literatury, autorka słynnej „Pasażerki”:

„Ukierunkowanie moje jako przyszłej pisarki zaczęło się od bibliotek do zachwytu Sienkiewiczem. Jako uczennica krakowskiej szkoły często korzystałam z biblioteki dla rodzin kolejarskich przy Dworcu Głównym w Krakowie i tam czekając na pociąg i powrót do domu, dostawałam herbatę i książki. Wiele czytałam, a potem zaczęłam pisać sama”

Barbara Mazurkiewicz

Skip to content