Biblioteka szkolna informuje o sukcesie uczniów CKZiU w Tuchowie, którzy wzięli udział w III edycji ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego pt.” Serce Kapsuły Czasu”.
Bardzo cieszy nas sukces Sebastiana Karpiela – ucznia klasy trzeciej technikum informatycznego, który został Laureatem honorowym a nagrodą będzie- zamknięcie jego pracy w formie oryginalnej i cyfrowej w Kapsule Czasu. Sebastian otrzymał Złoty Certyfikat potwierdzający zamknięcie pracy. Laureatem wyróżnionym została uczennica klasy pierwszej technikum informatycznego – Patrycja Styrkowiec dla której nagrodą będzie zamknięcie pracy w formie elektronicznej. Patrycja otrzymała Srebrny Certyfikat potwierdzający złożenie pracy w Kapsule.
Niniejszy konkurs był III etapem ogólnopolskiego projektu „Serce Kapsuły Czasu”, którego organizatorem była Fundacja TworzyMY Kraków z siedzibą w Krakowie. Zadaniem uczestników było zinterpretowanie tematu: „Świat za 100 lat – jak to sobie wyobrażasz?”
Celem konkursu było kształtowanie wśród młodego pokolenia, poczucia współodpowiedzialności zarozwój małych ojczyzn, Polski oraz świata. Umożliwienie artystycznego wypowiedzenia się na tematy związane ze środowiskiem. Propagowanie i rozwijanie twórczości artystycznej. Uczniowie mieli możliwość wypowiedzenia się zarówno w formie literackiej (opowiadanie, esej, nowela, wywiad …) jak i plastycznej. Młodzież naszej szkoły wybrała formę literacką. Patrycja w pracy „Jedna dusza, wiele przeżyć” przedstawiła futurystyczną wizję świata w którym zadania ludzi przejmują roboty, znikają książki w formie papierowej. Najbardziej wstrząsająca jest wizja osamotnienia człowieka. „Wizja świata za 100 lat” to tytuł pracy Sebastiana. Dominują w niej pomysły na wykorzystanie nowoczesnych zaawansowanych technologii w życiu codziennym człowieka. Odniósł się w niej do wielu zjawisk związanych z ekologią oraz rozwiązaniami technicznymi usprawniającymi nasze życie, a także stanowiącymi zabezpieczenie przed zagrożeniami.
Warto podkreślić, że jury oceniając prace brało pod uwagę przede wszystkim oryginalność i odkrywczy charakter. W akcji liczyła się wizja tego jak świat ma wyglądać w 2120 roku. Zgodnie z pomysłem organizatora prace będące wynikiem postępowania konkursowego, zostaną zamknięte we wnętrzu „Rzeźby Architektonicznej” w prestiżowym miejscu Krakowa. W zamyśle sama kapsuła, jak i zamknięte w niej prace mają stać się wspólnym dziedzictwem, które zostanie darowane następnym pokoleniom. „Kapsuła Czasu” będzie otwierana w interwałach czasowych za: 10, 25, 50, 75 i 100 lat, kiedy to będzie następowało porównanie z teraźniejszością wizji przedstawionych przez uczestników.
Uroczyste zamknięcie prac miało nastąpić w maju, niestety w związku z obecną sytuacją termin ulega przesunięciu. Uczniowie zostaną poinformowani przez organizatorów i otrzymają zaproszenie na uroczystość.
Zaledwie kilka miesięcy upłynęło od czasu, kiedy zachęcaliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Nikomu z nas nie przyszło na myśl, że świat będzie się zmieniał tak szybko na naszych
oczach. Kto mógł przypuszczać, że na spełnienie niektórych wizji Patrycji nie będziemy musieli długo czekać? Kto wie być może wiele z pomysłów Sebastiana znajdzie zastosowanie?
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcji.
Patrycjo i Sebastianie gratulujemy Wam pomysłowości, wyobraźni i twórczego przedstawienia swojej wizji świata przyszłości.
Barbara Mazurkiewicz