Biblioteka szkolna zachęca do udziału w kolejnych – niestety ostatnich w tym tygodniu spotkaniach autorskich online. 04.05.2020 odbędzie się 50 transmisja w „Ulu z książkami”, po czym organizatorzy zapowiedzieli, że pozwolą nam od siebie odpocząć.
Korzystajcie z tej niepowtarzalnej okazji. Pisarze specjalnie dla Nas występują
na żywo codziennie o godz. 18.00. Przypominamy – jeśli przegapicie spotkanie na żywo, wszystkie filmy będą dostępne na stronie Unii Literackiej.
Program na ten tydzień:
Poniedziałek – 27.04 – Jacek Galiński
facebook.com/JacekGalinski.autor/
(Autor w intrygujący sposób zaprasza do zadawania mu pytań i obserwowania jak męczy się z odpowiedziami)
Wtorek 28.04 – Magdalena Parys
facebook.com/parysmagdalena
( Przeczyta urywki z najnowszej powieści „Książę”, opowie o odradzającym się faszyzmie w Niemczech i o książce nad którą pracuje już 5 lat)
Środa – 28.04 – Piotr Stankiewicz
facebook.com/SztukaZyciaWedlugStoikow/
( O stoicyzmie i filozofii, czyli o tym co może się przydać w dzisiejszych czasach)
Czwartek 30.04 – Przemysław Owczarek
facebook.com/profile.php?id=1288371978
(Spotkanie z poezją i muzyką)
Piątek 01.05 – Agata Tuszyńska
facebook.com/agata.tuszyńska.9
(Spotkanie- śladami książek. Opowie o ostatniej książce Mama zawsze wraca. O mamach,córkach i rodzinnych historiach – przeczyta odpowiednie fragmenty)
Poniedziałek 04.05 Dorota Masłowska
facebook.com/Dorota-Masłowska-148528039114316/
( Odczyta swój Dyptyk Pandemiczny – dwa eseje powstałe w ostatnich tygodniach. Pierwszy „Problemy” – porusza różne problemy w „Masce” – zgłębia w szerokim kontekście zagadnienia maski tej fizycznej jak i metafizycznej. Nosić? Nie nosić?)
Należy tutaj wspomnieć, że Dorota Masłowska w 2006 roku została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike za książkę „Paw królowej”. Wielokrotnie nominowana do tejże nagrody.
Zwracam Waszą uwagę na to nazwisko nie bez powodu. Właśnie pożegnaliśmy w piątek uczniów klas maturalnych. Tak się składa, że Masłowska właśnie w trakcie przygotowań do egzaminu dojrzałości, pracowała nad pierwszą swoją powieścią czyli „Wojną polsko-ruską pod flaga biało czerwoną”. Powieścią tą zadebiutowała faktycznie w 2002 roku (pomijając wcześniejszą twórczość), zdobywając Paszport Polityki, nagrodę Złote Pióro Sopotu oraz nominację do Nike. Powieść została wysoko oceniana lecz wzbudzała wiele kontrowersji ze względu na wulgarny język i chaotyczną formę. Zdobyła grono licznych zwolenników jak i nieprzejednanych przeciwników. Książka nazwana pierwszą „powieścią dresiarska” – jest raczej groteską – stworzoną przez świadome wypatrzenie obiegowych przekonań i przez pokazanie w krzywym zwierciadle popkultury.
Pozostawiamy Wszystkich Czytelników z dużym wachlarzem propozycji. Liczymy, że każdy z Was znajdzie coś ciekawego dla siebie. Życzymy miłych i owocnych spotkań.
Barbara Mazurkiewicz