17
KWI
2020

„Radość czytania” czyli lektury na czas kwarantanny

Biblioteka szkolna poleca akcję  w której tym razem laureatki i laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej polecają lektury na czas  pandemii. Codziennie o godz. 18.00 pojawiają się nowe rekomendacje. Zachęcamy do zaglądania na Facebooka Wisławy Szymborskiej i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Akcję zainaugurowała Katarzyna Dąbrowska polecając „Dziś wieczorem nie schodźmy na psy” Aleksandry Fuller ( opowieść o dzieciństwie i dorastaniu białej Afrykanki, która ukazuje dramatyczne perypetie brytyjskich farmerów na terenach nękanych wojną, biedą, niepewnością…).

Łukasz Jarosz zaproponował poezję: Kariny Stempel „Wnioski z badań terenowych”, Mirosława Mrozka „Paragnomen” i Klary Nowakowskiej „Składnie” ( poezję osobistą, jednocześnie uniwersalną a więc taką którą każdy czytelnik może przeżyć indywidualnie).

Justyna Czechowska zachęcała do lektury „Muminków” Tove Jansson (przypominając, że Muminki to eksperci od radzenia sobie z najróżniejszego rodzaju katastrofami!!!). Polecała również „Listy Tove Jansson” (szczególnie te pisane w czasie wojny). Jeżeli jesteście ciekawi kolejnych rekomendacji i spragnieni wartościowej literatury – skorzystajcie z podpowiedzi laureatów.

Przypominamy, że Nagroda Wisławy Szymborskiej jest międzynarodową nagrodą literacką, przyznawaną przez Fundację Wisławy Szymborskiej za książkę poetycką wydaną po polsku w roku poprzedzającym jej przyznanie. O nagrodę walczą tomy poetyckie wydane oryginalnie w języku polskim lub w przekładzie na polski. Książki mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o literackim charakterze oraz członkowie kapituły. Nagroda została utworzona na życzenie poetki zawarte w jej testamencie.

Barbara Mazurkiewicz

Radość czytania

Skip to content