15
PAź
2019

Maria Dąbrowska w 130. rocznicę urodzin

„W życiu są noce i dnie,
ale są i niedziele,
te jednak zdarzają się
rzadziej niż w kalendarzu”
  M. Dąbrowska

 

W bibliotece szkolnej od dnia 03.10. 2019 do 14.10.2019 można było obejrzeć wystawę poświęconą Marii Dąbrowskiej. Została ona zorganizowana w 130. rocznicę urodzin wielkiej pisarki XX wieku. Celem jej było zapoznanie młodzieży z życiem i dziełami pisarki.
Wystawa składała się z trzech części. Pierwsza, poświęcona została prezentacji sylwetki M. Dąbrowskiej. Przedstawiono krótki życiorys, począwszy od młodości, poprzez lata szkolne, ważne związki i przyjaźnie m. in. z Mieczysławem Jastrunem, Kazimiera Iłłakowiczówną, Melchiorem Wańkowiczem, Zofią Nałkowską. Dla dociekliwych chcących lepiej zagłębić się w temat  prezentowane były liczne wydawnictwa biograficzne.
Część druga, pokazała dorobek literacki pisarki na który składają się opowiadania, eseje, dramaty, szkice, różne wydania nowel. Na ekspozycji znalazły się wielotomowe pisane od 1914  aż do śmierci autorki „Dzienniki”, będące studium jej życia prywatnego oraz panoramą czasów  w których żyła.
Trzecia część wystawy skupiała uwagę wokół najważniejszego w dorobku pisarki dzieła. Analizie poddano powieść „Noce i dnie”, za którą była wielokrotnie nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Cytowano opinie na temat powieści wypowiedziane przez Juliana Przybosia i Jarosława Iwaszkiewicza. Poświęcono też uwagę filmowym adaptacjom „Nocy i dni” w reż. Jerzego Antczaka. Wystawę wzbogacały cytaty zaczerpnięte z „Dzienników” oraz  bogatej twórczości ich autorki.
Maria Dąbrowska – jedna z największych powieściopisarek XX wieku zasługuje na głębsze poznanie i pamięć.
Dziękujemy za obejrzenie wystawy i zapraszamy młodzież do sięgnięcia po lekturę „Nocy i dni”.

Barbara Mazurkiewicz

20191004_132124

Skip to content