05
CZE
2019

Spotkanie autorskie z Katarzyną Bosacką

30 maja 2019 r. korzystając z zaproszenia biblioteki Zespołu Szkół w Bochni grupa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie z klasy pierwszej o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych  oraz drugiej technikum ekonomicznego pod opieką bibliotekarek miała okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Katarzyna Bosacką.

Spotkanie rozpoczęli uczniowie tamtejszej szkoły przedstawieniem gościa.    Katarzyna Bosacka z wykształcenia polonistka, dziennikarka telewizyjna i prasowa, autorka publikacji książkowych oraz kultowego programu „Wiem co jem, wiem co kupuję” w TVN Style.  Ambasadorka kuchni polskiej, swojskich smaków i rodzimych produktów spożywczych.  Laureatka Telekamery, Kryształowego Pióra, Lauru Ekoprzyjaźni oraz głównej nagrody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – „Libertas et Auxilium”.

    Pani Katarzyna pasjonatka kuchni, podczas spotkania zachęcała do spożywania polskich potraw. Wspomniała, że często odnosi wrażenie, że wstydzimy się polskiej kuchni: ziemniaków, kapusty, schabowego. Szukamy wyrafinowanych, egzotycznych smaków.Przekonywała, że polska kuchnia  może być elegancki i lekka.  Zapytana – co najczęściej gotuje w swoim domu? – odpowiedziała, że różnorodnie, ale zawsze zdrowo. Od wielu lat nie ma w swoim domu śmieciowego jedzenia, nie używa kostek rosołowych, napojów gazowanych. Spożywa mało mięsa, unika słodyczy. Obecnie na stole królują sezonowe owoce rabarbar i truskawki. Sercem domu jest kuchnia, a gotowanie stało się pasją całej rodziny, również dzieci. Podkreślała, że w swoich programach opiera się na rzetelnych, sprawdzonych informacjach, konsultowanych ze specjalistami  w zakresie medycyny oraz potwierdzonymi badaniami i danymi instytucji zajmujących się tematyką żywienia.

    Część wystąpienia poświęciła mitom żywieniowym. Głośnym obecnie dyskusjom dotyczacym spożycia produktów mlecznych oraz jajek. Wspomniała również o niebezpieczeństwach, płynących ze stosowania modnych diet, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Zwracała uwagę na zagrożenia płynące z niedoboru ważnych dla organizmu składników. Sprawdziła, że w amerykańskim ministerstwie zdrowia jest zarejestrowanych 40 tysięcy diet, skatalogowanych i opisanych.  Nazywana przez kolegów „Matką Teresą polskiego spożywczaka”, zachęcała do czytania etykiet na opakowanu jedzenia, które kupujemy w sklepach i świadomego wyboru produktów.

 Katarzyna Bosacka przedstawiła nam ideę nowej akcji o nazwie Menu Wolności. Pomysł zrodził się w związku z obchodzoną 4 czerwca rocznicą pierwszych wolnych wyborów i szukaniem odpowiedzi na pytanie co jadano podczas obrad okrągłego stołu?   Do akcji przyłączyło się około 30 miast ciągle zgłaszają się nowe. Miasta promują własne produkty regionalne: Kraków – obwarzanki, Szczecin – paprykarz szczeciński, Kielce – jajko z majonezem, a wszystko w ilości 1989 sztuk. 4 czerwca to okazja, żeby po 30 latach usiąść przy stole, zjeść Menu Wolności i rozmawiać o tym, co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku i dlaczego ta data jest taka ważna.

Katarzyna Bosacka zdradziła nam kilka prywatnych sekretów. Jest pasjonatką i kolekcjonerką filiżanek, ciągle znajduje nowe i ciekawe wzory. Kolejna jej pasja to czytanie książek. Czyta dużo literatury fachowej, z której korzysta w swojej pracy. Do ulubionych książek należą biografie. Młodzieży poleciła biografię ks. Józefa Tischnera, która odmieniła jej życie. Wsród ostatnio przeczytanych wymieniła biografię Komedy i Cybulskiego.

Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie, sporo się nauczyliśmy. Z pewnością każdy z uczestników  spotkania skorzysta z ogromnej wiedzy autorki i weźmie sobie do serca wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia.

DSC_0361

20190530_143740

Skip to content