26
MAR
2019

Światowy Dzień Poezji

21 marca na całym świecie obchodzony jest Swiatowy Dzień Poezji. Tego właśnie dnia w bibliotece szkolnej CKZiU w Tuchowie odbył się poranek poetycki poświęcony Edwardowi Stachurze pt. „Wszystko jest poezją”. Dlaczego Stachura stał się bohaterem spotkania? Po pierwsze w tym roku przypada 40. rocznica jego śmierci, po drugie w wierszach, poematach, piosenkach, dziennikach a także biografii jest bardzo bliski młodemu pokoleniu, które znajduje tam analogię do swoich niepokojów, do zagubienia w dzisiejszym świecie, do samotności w poszukiwaniu sensu życia, do swoich marzeń o przygodzie i godnym życiu. Poranek rozpoczął się przedstawieniem postaci E. Stachuty. Biografię zaprezentowały uczennice klasy IV Ta Anna Sikora (wcielając się w rolę narratora) i Natalia Chatała (odgrywając postać Stachury). Opowieść o losach i twórczości poety przeplały wiersze, a zakończył ją utwór muzyczny do tekstu „Wędrówką życie jest człowieka”. Następnie uczennice przedstawiły zgromadzonym mechanizm kreowania legendy o niespotykanej sile i przebiegu jaka stała się udziałem Stachury.
W kolejnej części dziewczęta wcielały się w rolę bliskich, znajomych i wielbicieli Stachury cytując wypowiedzi i wspomnienia na temat pisarza i jego poezji. Poranek poetycki zamknął koncert poezji śpiewanej. Uczniowie klasy 1Tc oraz grupa uczniów z klas 1Ta, 1Tb i 4Ta wysłuchali piosenek „Opadły mgły, wstaje nowy dzień”,”Kim właściwie była ta piękna pani”, „Jest już za późno, nie jest za późno”… Dzięki obdarowanym niezwykłym głosem wokalistom Aleksandrze Mierzwie z kl. 2Tc oraz Mateuszowi Góreckiemu z kl. 3Tc oraz akompaniującemu im mgr. Sławomirowi Waśkowi mogliśmy oderwać się od codzienności, by zanurzyć się na chwilę w innej rzeczywistości. Spotkanie z głębokimi tekstami, wzbogacone piękną, łagodną muzyką pokazało, ze warto choć na chwilę się zatrzymać, aby zadać sobie pytanie dokąd zmierzamy? Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani wybranymi z utworów Stachury cytatami.

Serdecznie dziękujemy wykonawcom za stworzony klimat oraz młodzieży i nauczycielom uczestniczącym w poranku. Mamy nadzieję, żę tego typu spotkania zmotywują do czytania i przeżywania
poezji, a poezja w wykonaniu muzycznym będzie inspiracją dla tych którzy lubią śpiew do sięgania po teksty poetów.

Barbara Mazurkiewicz

DSCN5195

DSCN5212

DSCN5208

Skip to content