03
GRU
2018

Wycieczka do Krakowa

    30 listopada mocna liczna reprezentacja klas maturalnych wyruszyła do Krakowa, by poszerzyć swą wiedzę na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a zwłaszcza „Wesela”.

Uczniowie wraz z opiekunkami, pp. M. Kozioł, M. Wilgą oraz J. Wiśniewską, odbyli spacer po mieście, podczas którego zatrzymali się w kilku miejscach ważnych dla czwartego wieszcza. Pierwszym był Teatr im. J. Słowackiego – za czasów Wyspiańskiego Teatr Miejski. To tu, 16 marca 1901 r., odbyła się prapremiera „Wesela”. Następnie przeszliśmy na plac Mariacki. Pod numerem 9, na miejscu kamienicy, w której dramat został napisany, stoi budynek z tablicą informującą o tym właśnie fakcie. Można tu było również sprawdzić, jak niedaleką musiał odbyć Wyspiański drogę na ślub Rydla. 😉

   Potem przeszliśmy ulicą Krupniczą, by pod numerem 26 znaleźć dom, w którym Wyspiański się urodził 15 stycznia 1869 r. Po dalszej wędrówce dotarliśmy do zasadniczej części naszej wycieczki: przed nami był gmach Muzeum Narodowego w Krakowie, a w nim wielka wystawa poświęcona różnorakiej działalności artysty. Równie ważną była wizyta w Rydlówce – miejscu, w którym odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Muzeum, otwarte ponownie 20 listopada po 4 latach remontu, było ostatnim przystankiem na naszej krakowskiej trasie literacko-artystycznej.

Małgorzata M. Kozioł

mnk

kr1

kr

rydlowka

IMG_20181130_142912.jprydlowka1

Skip to content