07
CZE
2017

„Jak nie czytam, jak czytam” – Ogólnopolska akcja czytelnicza.

01.06.2017 r. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Po raz drugi wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. W ubiegłym roku do akcji przyłączyło się 2000 bibliotek z całej Polski oraz 432 608 uczniów. Celem akcji jest przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie nieczytającym, że książki są popularne wśród rówieśników i są ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

W naszej szkole akcja składała się z dwóch części. Pierwszą część rozpoczął dyrektor mgr inż. Bogusław Harańczyk przypomnieniem celu akcji oraz przytoczeniem niepokojących wyników czytelnictwa opublikowanych przez Bibliotekę Narodową, z których wynika, że 63% społeczeństwa nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Dokładnie o godzinie wyznaczonej przez organizatorów czyli o 10.00 cała społeczność szkolna zgromadzona w jednym miejscu rozpoczęła wspólne czytanie. Każdy uczestnik czytał fragment przyniesionej ze sobą książki, po czym przez minutę wszyscy razem na głos czytaliśmy wybrany fragment. Następnie bibliotekarka dokonała podsumowania wyników czytelnictwa wśród  młodzieży szkolnej. Wyróżniono najaktywniejszych czytelników, a są nimi niewątpliwie Joanna Dybel z 1Ta, która w tym roku szkolnym pobiła rekord czytelnictwa – przeczytała 53 książki, Krzysztof Brończyk z 2Tc – 41 książek, Magdalena Kras z 3Ta – 39 książek, Anita Ciszczoń z 1Tc – 26 książek, Ewa Baran z 2Tb – 25 ksiażek.

Następnie bibliotekarka zaprosiła Grono Pedagogiczne i młodzież do parku szkolnego, który tego dnia został podzielony na trzy strefy. W I strefie prezentowano ulubione książki gwiazd ( znanych aktorów, pisarzy, dziennikarzy, reżyserów, sportowców). W II strefie znalazły się wszystkie wydawnictwa uznane za najlepsze książki 2016 roku ( literatura sensacyjna, kryminalna, obyczajowa, fantastyka, biografie, historyczna ). Trzecią strefę stanowiły – książki polecane na lato. Zarówno nauczyciele, pracownicy administracji oraz młodzież mogli w pięknej zielonej scenerii parku zapoznać się z propozycjami i wypożyczyć interesujące tytuły. Dodatkową atrakcję stanowił fakt, że książki polecali uczniowie. W tym miejscu należy się pochwała dla Małgosi Latochy, Małgosi Sochy, Eweliny Brudzisz, Kasi Cyglar z 2TA oraz Oli Armatys, Magdy Leżoń, Angeli Sterkowiec, Pauliny Niemiec z 1TA za pełnienie dyżuru przy stoiskach, reklamę książek oraz dużą liczbę wypożyczonych tytułów. Cytując Umberto Eco „Kto czyta książki żyje podwójnie, kto zaś nie czyta na jeden żywot jest skazany” życzę wszystkim wielu wspaniałych czytelniczych odkryć.

IMG_1802

IMG_1813

IMG_1825

IMG_1870

IMG_1896

IMG_1923

Skip to content