19
GRU
2015

WALKA. NADZIEJA. WOLNOŚĆ. GRUDZIEŃ.

 

  15 grudnia, podczas kolejnego, dziesiątego już, wtajemniczenia filmowego, poszerzyliśmy swoje horyzonty o wiedzę z historii najnowszej, a jednak dosyć odległej. Stało się to za sprawą zaproponowanego przez Pana Widawskiego filmu pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, który nie tylko jest  filmem o tytułowym bohaterze – legendarnym przywódcy „Solidarności”, ale też, choć może niezbyt rozległą, ale jednak,  panoramą Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i działalności komunistycznych struktur aparatu bezpieczeństwa. Realia epoki świetnie oddają: scenografia, kostiumy i zdjęcia, dodatkowo przeplatane ujęciami dokumentalnymi. Wszystko to z  muzyką rockowych zespołów  z tamtych czasów w tle (Chłopcy z Placu Broni, Dezerter, KSU, Daab, Tilt).

   To co przykuło naszą uwagę w filmie, to brawurowa gra aktorska Roberta Więckiewicza. Aktor perfekcyjnie naśladuje głos, sposób mówienia, gestykulację, mimikę twarzy, a nawet językowe nieporadności Lecha Wałęsy. Dając popis umiejętności aktorskich, stworzył autentyczną i przekonującą  postać, która  na długo zapada w pamięć.

    Przed projekcją filmu uczniowie LO i ZSP podziękowali Panu Widawskiemu za prowadzenie Tuchowskich Horyzontów, a Paniom: Małgorzacie Kozioł i Annie Broniek za ich zorganizowanie. Dyrektor Domu Kultury, dziękując również, wlał w nasze serca nadzieję, że projekt ma szansę na kontynuację w nadchodzącym roku.  Czego pragniemy  z całego serca i żądnych kultury umysłów!

Skip to content