08
KWI
2015

MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O NIEMCZECH

 

23 marca b.r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie odbył się Międzygimnazjalny konkurs wiedzy o Niemczech. Konkurs był kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych naszego regionu, interesujących się historią, geografią, polityką, gospodarką, kulturą Niemiec oraz samym językiem niemieckim. Celem konkursu było wspieranie uzdolnień językowych gimnazjalistów, popularyzowanie języka niemieckiego, a także motywowanie ich do poszerzania wiedzy dotyczącej różnych dziedzin życia naszego zachodniego sąsiada.

W konkursie wzięli udział uczniowie Gimnazjum z Tuchowa oraz Gimnazjum  z Zalasowej. Łącznie do quizu zgłosiło się 13 uczniów.

kon_niem1 400x257 kon_niem2 400x249

Zgłoszeni do konkursu gimnazjaliści, otrzymali już przed feriami zimowymi od pana Łukasza Galasa, nauczyciela języka niemieckiego w ZSP – organizatora konkursu, szczegółowy zakres tematyczny oraz materiały pomocnicze w przygotowaniu do quizu. Konkurs miał dwuetapową formułę: składał się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna przeprowadzona została w języku polskim i obejmowała zestaw 81 pytań w formie testów wyboru, przyporządkowań, dokończeń zdań. W trakcie przerwy przeznaczonej na sprawdzenie kart odpowiedzi i wyłonienie finalistów etapu ustnego, uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie, mieli możliwość oglądnięcia fragmentu filmu Shrek w wersji niemieckiej, połączonego z poczęstunkiem przygotowanym przez organizatora konkursu.

Do etapu ustnego przeszła najlepsza szóstka z etapu pisemnego. W 6-rundowej części ustnej finaliści mieli do wyboru pytania w języku polskim, za 1 pkt, za 2 pkt. (teoretycznie trudniejsze) – również w języku polskim, oraz za 4 pkt. w języku niemieckim, na które należało odpowiedzieć także w tym języku.

Zwycięzcą konkursu został fantastycznie finiszujący w etapie ustnym (zdobywca aż 7 punktów) Bartłomiej Lachowicz z tuchowskiego gimnazjum, który po części pisemnej zajmował 3 miejsce. Na 2 miejscu uplasowała się jego szkolna koleżanka Zuzanna Ryba (po części pisemnej pierwsza). Zdobywcą trzeciego miejsca został Łukasz Augustyn również z Tuchowa. Najlepsza szóstka otrzymała dyplomy oraz nagrody w postaci albumów, samouczków języka niemieckiego, a także zestawów długopisów, ufundowanych przez pana Galasa oraz Dyrekcję Szkoły. Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom zdobytej w trakcie przygotowań do konkursu wiedzy, laureatom dziękujemy za ich wolę walki oraz zaangażowanie w finale, dzięki czemu do samego końca nie brakowało emocji. Podziękowania dla pani Rojek-Krempy za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

Łukasz Galas

Skip to content