Charakterystyka zawodu:
Technik spawalnictwa zajmuje się łączeniem materiałów różnymi metodami spawalniczymi. Organizuje, nadzoruje i wykonuje prace związane z łączeniem, cięciem i zgrzewaniem materiałów oraz projektowaniem, wytwarzaniem, eksploatacją i utrzymaniem w ruchu różnego rodzaju maszyn i urządzeń mechanicznych. Przeprowadza ich montaż, naprawy i konserwacje, wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń, wymienia zużyte lub uszkodzone elementy oraz zespoły w maszynach i urządzeniach.
Technik spawalnictwa to nowy zawód, w którym znajdziesz zatrudnienie wszędzie tam, gdzie konieczne jest stosowanie technologii trwałego łączenia różnego typu metali, a więc w pracach spawalniczo – ślusarskich, instalacyjno – montażowych, w przemyśle metalowym, stoczniach, zakładach naprawczych infrastruktury transportowej, zakładach produkcyjnych pojazdów mechanicznych i maszyn przemysłowych, a także w zakładach rzemieślniczych i na budowach z dużym zapotrzebowaniem na pracowników branży spawalniczej.
Proces spajania jest to proces, który wymaga stałego nadzoru. W związku z tym niezbędny jest nadzór wykwalifikowanej kadry nad procesem spajania we wszystkich jego fazach. Bardzo istotną rolę odgrywa tu średni personel nadzoru spawalniczego, którego obecnie bardzo brakuje. Technicy spawalnicy po zdobyciu kwalifikacji znajdą zatrudnienie w Polsce i za granicą, gdzie będą cenionymi fachowcami.
Warunki kształcenia:
W ciągu pięciu lat kształcenia szkoła przygotowuje do zawodu wielokierunkowo, tak żeby można było uzyskać pracę wszędzie tam, gdzie prowadzona są prace spawalnicze oraz wykonywane konstrukcje stalowe zarówno od strony projektowej, wykonawczej, jak i nadzoru.
W trakcie nauki uczniowie poznają przedmioty zawodowe, które przede wszystkim nastawione są na efekty kształcenia praktycznego. Należą do nich: rysunek techniczny, podstawy konstrukcji maszyn, podstawy spawalnictwa, naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń, nadzorowanie przebiegu wytwarzania konstrukcji spawanych, organizacja i wykonywanie procesów spajania itp.
Uczniowie w trakcie kształcenia praktycznego uczestniczą w zajęciach praktycznych w szkole, ale także odbywają praktyki zewnętrzne w prywatnych lub państwowych przedsiębiorstwach.
Uczniowie mają możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych w ramach różnych kursów (prawo jazdy kat B, kurs spawacza itp.)
Zajęcia odbywają się w dobrze wyposażonych pracowniach oraz nowej, nowocześnie wyposażonej spawalni, niezbędnej do realizacji kształcenia w zawodzie technik spawalnictwa.